Niepokoić może gwałtowny wzrost rentowności obligacji włoskich - od piątku krzywa podniosła się o aż 60-100 pb. W przypadku zapadalności powyżej 5 lat dochodowość wzrosła powyżej 5,00%. Tak silny wzrost kosztu kapitału rodzi obawy o możliwości finansowania kraju w przyszłości. W przypadku Hiszpanii krzywa dla papierów skarbowych wzrosła w tym tygodniu o 20-30 pb. Biorąc pod uwagę aktualne tendencje rynkowe, to perspektywa powrotu Grecji, Irlandii i Portugalii do finansowania poprzez rynek odsuwa się nieokreśloną przyszłość.

Notowania kontraktów CDS zabezpieczających przed niewypłacalnością państw grupy PIIGS wzrosły we wtorek do rekordowych poziomów. W przypadku 5-letniego kontraktu wystawionego na Włochy kwotowania sięgają już 300 pb, natomiast dla Hiszpanii 320 pb. Tendencję do wzrostu kosztu protekcji widać również w przypadku państw uważanych za bezpieczne (jak np. Niemcy, czy Francja).

Wzrost awersji do ryzyka powoduje gwałtowny spadek rentowności niemieckich, ale i amerykańskich obligacji skarbowych. Od początku miesiąca rentowność papierów niemieckich w sektorach od 2 do 10 lat spadła o 35-43 pb. Porównywalne zmiany widać było na rynku amerykańskim – spadek notowań o 9-32 pb. Aktualnie rentowność 2-letnich skarbowych papierów niemieckich obniżyła się do 1,22%, czyli 28 pb poniżej stopy referencyjnej EBC (od 13 lipca 1,50%) mimo, że ekonomiści oczekują do końca 2011 r. podwyżki stóp procentowych w strefie euro o kolejne 25 pb.

W tym tygodniu na polskim rynku SPW i kontraktów IRS widać nieznaczny wzrost rentowności w sektorach do 2 lat (do 5 pb) oraz silną przecenę dłuższych instrumentów (wzrost rentowności o około 12-14 pb).

Reklama

Wzrost awersji do ryzyka widać było też na rynku pieniężnym strefy euro. Banki złożyły w EBC wysoki depozyt w wysokości aż 90 mld EUR (obawiając się ryzyka rozliczeniowego), a dodatkowo we wtorek pożyczyły z banku centralnego środki na kwotę 154 mld EUR (7-dniowa operacja zasilająca repo) wobec oczekiwanych 134 mld EUR.

W piątek podane zostaną wyniki stress testów. Agencje informacyjne nieoficjalnie sygnalizowały, że w grupie negatywnie zweryfikowanej znajduje się 6 banków hiszpańskich (5 kas pożyczkowych i jeden bank średniej wielkości). Wcześniej agencja Reuters podawała, że 15 z 91 instytucji może nie przejść testów pozytywnie.

Dzisiaj najistotniejsza dla rynku będzie publikacji w Polsce danych nt. inflacji w czerwcu (prognoza rynkowa: 4,8% r/r).

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.