W poniedziałek pojawiła się informacja o osiągnięciu porozumienia przez rząd Stanów Zjednoczonych w sprawie planu oszczędnościowego i redukcji deficytu, który zakłada podniesienie limitu zadłużenia w dwóch etapach. Pierwszy zakłada zwiększenie granicy o 2.4 bln USD co wystarczy do 1 stycznia 2013 roku czyli spełnienie jednego z głównych warunków Demokratów i ewentualny powrót do sprawy już po kampanii prezydenckiej w 2012 w której Barack Obama będzie starał się o reelekcję. Drugi etap zakłada dodatkowe podwyższenie limitu zadłużenia o kolejne 1.8 bln USD, które zostanie zatwierdzone przez specjalnie powołany do tego komitet Joint Congressional committee. Ostatecznie ten projekt zostanie poddany wieczornemu głosowaniu i zatwierdzeniu, które ma być tylko formalnością. Jest to zwrotna dla rynku sytuacja, a wiadomość o porozumieniu ma pozytywny na rynek walutowy wydźwięk. Obecnie dolar amerykański odreagował dzięki zmniejszeniu się wśród inwestorów awersji do ryzyka i wzroście apetytów na instrumenty o większym ryzyku. Amerykańska waluta zyskała na wartości między innymi do wspólnej waluty, para EURUSD o godzinie 16.20 notuje 1.4292 podczas gdy piątkową sesje zakończyła na poziomie 1.4364. Dzisiejsze minimum wynosi 1.4257 i jego zdecydowane przebicie daje szansę na osiągnięcie piątkowego dołka 1.4228.

Amerykańska waluta również zyskała na wartości względem funta brytyjskiego, któremu nie pomogły dane makroekonomiczne. Indeks PMI dla przemysłu Wlk. Brytanii okazał się słabszy od oczekiwań analityków i wyniósł w lipcu 49.1 podczas gdy prognozowano 51, a poprzednio wyniósł on 51.3. Para GBPUSD o godzinie 16.30 osiągnęła wartość 1.6283. W piątek na koniec dnia znajdowała się na poziomie 1.6412, a dzisiejsze minimum wynosi 1.6265 i jego przebicie również daje szansę na osiągnięcie piątkowego dołka 1.6260.

Dla złotego początek sierpnia okazuje się bardzo słaby. Rodzima waluta mimo bardzo dobrych odczytów makroekonomicznych traci dzisiaj na wartość do ważniejszych walut na świecie ustanawiając jednocześnie nowe rekordy. Opublikowany dzisiaj indeks PMI dla przemysły w lipcu wyniósł 52.93 tak więc znacznie więcej niż oczekiwali analitycy 50.5, poprzednio wskaźnik ten osiągnął wartość 51.24. Dobre dane makroekonomiczne pozostają jednak w cieniu oczekiwań na dzisiejsze głosowanie w sprawie zatwierdzenia planu oszczędnościowego w USA. Złoty rekordowo traci dzisiaj do franka szwajcarskiego, para CHFPLN o godzinie 16.45 notuje 3.5975 podczas gdy jeszcze w piątek zakończyła sesję na poziomie 3.5345. Dzisiejsze maksimum wynosi 3.6243 i jest nowym historycznym poziomem.