W trzecim kwartale tego roku, polskie obligacje licząc w dolarach straciły aż 15,7 proc. – wynika z szacunków Bloomberga i European Federation of Financial Analyst Societies. To ponad 2 razy większy spadek wartości niż w przypadku obligacji Hiszpanii, jednego z najbardziej zadłużonych państw w strefie euro. Hiszpańskie papiery straciły w tym czasie 5,4 proc.

>>> Polecamy: Złoty najgorszą europejską walutą. Kryzys dopada Polskę

Gorzej od polskich obligacji w trzecim kwartale radziły sobie tylko papiery Węgier i Grecji, które staniały odpowiednio o 16,8 proc. i 30,3 proc. Ok. godziny 17:00 w poniedziałek rentowność polskich 10-latek wynosiła 5,91 proc. Miesiąc temu kształtowała się na poziomie 5,53 proc.

Jeszcze w drugim kwartale tego roku polskie obligacje obok nowozelandzkich i szwajcarskich należały do pierwszej trójki papierów, których wartość rosła najszybciej na świecie.

Reklama

>>> Czytaj też: Rośnie rentowność polskich obligacji. Dług kosztuje nas coraz więcej

Problemy w strefie euro i niepewność na rynkach obijają się też na złotówce. W minionym kwartale polska waluta osłabiła się wobec dolara o 16,9 proc. Inwestorów coraz bardziej odstraszają gorsze perspektywy dla polskiej gospodarki. Narodowy Bank Polski (NBP) szacuje, że w przyszłym roku polska gospodarka wyraźnie wyhamuje. PKB w 2012 r. podniesie się o 3,2 proc., po wzroście o 4,2 proc. w 2011 r. Ryzyko wysokiej inflacji powstrzymuje Radę Polityki Pieniężnej przed obniżką stóp procentowych. Inwestorzy w czarnych barwach widzą też sytuację kredytową Polski. Kontrakty CDS zabezpieczające przed niewypłacalnością Polski (Credit Default Swaps – zobacz definicję w Finansopedii) niemal podwoiły swoją wartość w tym roku i wzrosły do 314 pkt bazowych.

>>> Czytaj też: Balcerowicz: Kryzys może być dobrą lekcją dla Polski. Czas na reformy

“Inwestorzy wycofują pieniądze z Polski z powodu obaw o rozszerzający się kryzys w strefie euro, która jest głównym partnerem handlowym Polski” – uważa Ronald Schneider, menadżer funduszu obligacji Raiffeisen Kapitalanlage z siedzibą w Wiedniu.

ikona lupy />
Rentowność obligacji 10-letnich / Forsal.pl