Podpisany przez szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON gen. dyw. Andrzeja Duksa aneks dotyczy planowanego od dawna zakupu kolejnych 38 rakiet, w tym 36 w wersji bojowej i dwóch testowych, oraz kontenerów służących do ćwiczenia transportu i załadunku rakiet. Wartość tego zobowiązania to ok. 400 mln zł.

Umowę, do ktorej aneks podpisano w środę, zawarto 30 grudnia 2008 r. z norweską firmą Koengsberg Defence. Dotyczyła ona dostaw wyposażenia dla Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego MW - dwóch baterii wyrzutni pocisków rakietowych z 12 przeciwokrętowymi pociskami rakietowymi Naval Strike Missiles (NSM), przenoszonymi na mobilnych wyrzutniach lądowych, systemów dowodzenia i łączności. Wartość pierwotnej umowy opiewała na kwotę 420,90 mln zł. Odbiór pierwszego pakietu uzbrojenia, łącznie z rakietami, nastąpi do końca 2012 roku. Rakiety i towarzyszący uim sprzęt z partii opisanej w aneksie mają zostać dostarczone w latach 2013 - 2015.

Pociski NSM można wystrzeliwać z wyrzutni umieszczonych na platformach kołowych i z okrętów, zarówno do celów naziemnych, jak i nawodnych. Obecnie pocisk NSM jest w fazie produkcji na potrzeby Norweskiej Królewskiej Marynarki Wojennej oraz Marynarki Wojennej RP. Próbne strzelania rakiety NSM, umieszczonej na platformie polskiej produkcji, odbyły się w czerwcu w USA.

Rzecznik MON zaznaczył, że podpisanie aneksu było możliwe po zaakceptowaniu przez ministra obrony wynegocjowanych warunków sprzedaży oraz podpisaniu przez Ministerstwo Gospodarki aneksu rozszerzającego zobowiązania offsetowe norweskiego dostawcy.