Co więcej, Rezerwa federalna podała, że nie zmieni stóp procentowych przynajmniej do końca 2014r, a nie do połowy 2013 roku, tak jak wcześniej zapowiadała. Ponadto, Fed ustalił cel inflacyjny na poziomie 2%, co ma pomóc w zakotwiczeniu długoterminowych oczekiwań inflacyjnych. Zostały również obcięte prognozy dotyczące tempa wzrostu gospodarczego oraz stopy bezrobocia w latach 2012-2014.

Rynki akcji optymistycznie zareagowały na zapowiedzi Fed. Przede wszystkim publikacja oczekiwań co do zmian stóp procentowych w przyszłości pozwoli na lepszą komunikację z rynkiem. Na rynku walutowym dolar kontynuował deprecjację, a na wartości zyskiwały waluty, które uznawane są za bardziej ryzykowne. EURUSD przetestował okolice 1,3100, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszej zwyżki. Dzisiaj mamy sporo ważnych danych makroekonomicznych danych z USA, których wyższe od oczekiwań odczyty z pewnością pomogłyby w podtrzymaniu lepszych nastrojów.

Dzisiaj rynki będą trawiły komunikat Fed, co zsuwa na drugi plan wydarzenia w Europie. Podczas swojego wystąpienie na Światowym Forum Ekonomiczny w Davos Angela Merkel nie przestawiła nowych środków do walki z kryzysem zadłużeniowym w Europie, podkreślając jednak determinację w obronie waluty europejskiej. Jednocześnie jednak nie pojawiły się sygnały, iż Niemcy w większym stopniu zamierzają się zaangażować w zwiększanie funduszy ratunkowego. Co więcej, Merkel oświadczyła, że pakt fiskalny będzie tylko jednym z kroków na drodze do większej integracji w Europie.

EURPLN

Reklama

Techniczny obraz rynku na wykresie tygodniowym nie budzi wątpliwości, co do silnego umocnienia złotego w przeciągu ostatnich tygodni. Dzisiaj ustanowione zostało nowe minimum na EURPLN, co sprzyja kontynuacji spadków w rejon wsparcia na poziomie 4,2137, gdzie wsparcia wyznacza 50% zniesienie fibo całości wzrostów z okoli 3,8312.

EURUSD

Zgodnie z oczekiwaniami przełamanie oporu w rejonie 1,3080 otworzyło drogę do dalszego umocnienia euro względem dolara. Obecnie należy oczekiwać kontynuacji wzrostów w rejon 1,3241, gdzie opór wyznacza 38,2% Fibo całości fali spadkowej kształtującej się od końca października 2011roku oraz dolne ograniczenie chmury ichimoku. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,3100.

GBPUSD

Optymizm wywołany decyzją Fed doprowadził notowania GBPUSD powyżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym. Słabość dolara sprzyja aprecjacji funta, który zbliża się do oporu na poziomie 1,5750 w postaci linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych na wykresie dziennym. Najbliższe wsparcie w postaci dolnego ograniczenia chmury znajduje się na poziomie 1,5620.

USDPLN

Skala umocnienia złotego w stosunku do dolara od początku tego roku jest dość imponująca . Para zbliża się w rejon bardzo silnego wsparcia w okolicach 3,1950-3,2180 wynikających z obecności istotnych zniesień geometrycznych, odpowiednio 38,2% Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od 2011 roku oraz 61,8% zniesienia Fibo całości wzrostów z okolic 3,0165. To może sprzyjać konsolidacji i odbiciu.