Każda z pięciu stron uczestniczek projektu podpisała w czerwcu 2011 r. dwustronne porozumienia ze spółką. Mają one na celu zapewnić zaangażowanie w jego realizację, stwarzać dogodne warunku prawne i regulacje administracyjne dla budowy systemu gazociągów. Zaaprobowanie i ratyfikacja porozumień przez rządy i parlamenty jest obowiązkiem każdej ze stron projektu - Austrii, Bułgarii, Rumunii, Turcji i Węgier.

Dokument, zaaprobowany we wtorek przez rząd w Sofii, zawiera w detalach plan realizacji projektu na terytorium bułgarskim.

Zgodnie z projektem gazociąg Nabucco powinien dostarczać gaz ziemny dla Europy Środkowej z państw regionu Morza Kaspijskiego, omijając Rosję. Rura ma przebiegać przez Azerbejdżan, Gruzję, Turcję, Bułgarię, Węgry. Rumunię i Austrię. Przepustowość gazociągu ma wynieść 31 mld metrów sześc. gazu i zaspokajać około 5 proc. potrzeb Europy.

Budowa gazociągu uległa opóźnieniu i zamiast w 2015 r. pierwszy gaz popłynie nim w 2017 r.

Reklama

Udziałowcami powołanej w 2004 r. spółki Nabucco Gas Pipeline Int. są firmy: austriacki OMV, węgierski MOL, rumuński Transgaz, Bułgarski Holding Energetyczny, turecki Botas oraz niemiecki RWE. Każda z nich posiada po 16,67 proc. udziałów.