Wprawdzie indeks CRB zanotował delikatny wzrost (+0,13% do poziomu 315,43 pkt.), jednak jest to raczej rezultat wzrostu cen mało popularnych wśród inwestorów towarów, takich jak kawa, bawełna, kakao (każde z nich ma 5-procentową wagę w wartości indeksu CRB) czy żywiec wołowy (waga 6% w indeksie CRB). Kawa – wczorajszy rekordzista wzrostów – podrożała na amerykańskim rynku o 4,35%.

Uruchomienie rezerw ropy w USA nadal niewykluczone

Tymczasem ceny większości towarów odreagowywały poniedziałkowe wzrosty. W tej grupie znajdowała się ropa naftowa typu West Texas Intermediate, której cena spadła o 0,32%, poniżej 107 USD za baryłkę.

Dziś rano cena amerykańskiej ropy nadal spada, jednak bardzo delikatnie. Średnie ruchome są bliskie wygenerowania sygnału sprzedaży, a linie wskaźników MACD czy RSI poruszają się w dół. Są to kwestie sprzyjające stronie podażowej. Zresztą, najbliższe istotne wsparcie znajduje się dopiero w rejonie 103-104 USD za baryłkę.

Reklama

Scenariuszowi spadków cen ropy w najbliższym czasie sprzyjają doniesienia o możliwości uwolnienia części strategicznych rezerw surowca w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie władze nie wykluczają takiej możliwości, pomimo że na tym rynku wcale nie widać nadwyżki popytu nad podażą. Jak poinformował wczoraj w raporcie Amerykański Instytut Paliw (API), w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 3,6 mln baryłek, przy oczekiwaniach wzrostu o 2,5-2,6 mln baryłek. Niemniej jednak, jednym z głównych zmartwień amerykańskich konsumentów są wysokie ceny paliw, dlatego administracja Obamy prawdopodobnie będzie się starała je obniżyć wszelkimi sposobami w obliczu tegorocznych wyborów prezydenckich.

Fiasko nowych sankcji w amerykańskim Senacie

Wczoraj w centrum uwagi władz USA było także głosowanie w tamtejszym senacie, dotyczące nałożenia nowych sankcji na podmioty utrzymujące stosunki handlowe z Iranem. Nowa ustawa miała być uzupełnieniem dla ustanowionych niemal trzy miesiące temu sankcji na kraje i instytucje kupujące ropę z Iranu. Miała ona także wypełnić luki ustawodawcze, które pojawiły się w dotychczasowych przepisach.

Niemniej jednak, pomimo poparcia dla ustawy wielu senatorów, ostatecznie zablokował ją republikanin Rand Paul, który zgłosił do niej poprawki. Paul zaproponował wprowadzenie wyraźnego zapisu, że żaden z elementów nowych przepisów nie może być potencjalnie traktowany jako przyzwolenie na atak zbrojny na Iran lub Syrię.

Amerykański gaz ziemny najtańszy od 10 lat

Wczoraj przeceniony został także gaz ziemny. Ceny tego surowca w Stanach Zjednoczonych spadły wczoraj o 1%, schodząc w czasie trwania wtorkowej sesji poniżej 2,20 USD za mln BTU, a więc do najniższego poziomu od końca stycznia 2002 r.
Niemniej jednak, na razie można mówić jedynie o naruszeniu ważnego wsparcia w okolicach 2,22 USD za mln BTU. Już dziś cena gazu z powrotem znalazła się powyżej tego poziomu. Jeśli w/w wsparcie zostanie pokonane, to barierą dla sprzedających będzie jeszcze psychologiczny poziom 2 USD za mln BTU.