Ostatecznie można mówić o pogorszeniu nastrojów. Pomimo obiecujących wieści płynących z posiedzenia Ecofin’u, sytuacja na rynku długu odzwierciedlała dominujące wśród inwestorów niepokoje. W tle rozczarowującej publikacji na temat wskaźników nastrojów biznesu w strefie euro powtórzył się scenariusz wyprzedaży obligacji „Południa Europy” pomimo kolejnej dobrej aukcji włoskiego długu (Włochy sprzedały 8 mld € w średnio i długoterminowych obligacjach, notując kolejne spadki kosztów finansowania). Zgodnie z oczekiwaniami Bundy i amerykańskie Treasuries pogłębiły spadki rentowności. Niemiecka 10-letnia obligacja oscyluje już na poziomie strefy wsparcia w okolicach historycznych minimów 1,75%-1,80%, podczas gdy 10-letni amerykański benchmark testował dolne krótkoterminowe ograniczenie 2,16%.

Kontynuacja rozszerzenia się spreadów na rynkach peryferyjnych może mieć kluczowe znaczenie dla średnioterminowych perspektyw rynku długu ogółem. Pomimo, iż ryzyka w przeważającej mierze dotyczą Hiszpanii (dzisiaj kraj ogłosi plan ograniczenia deficytu, co może mieć istotny wpływ na rynki peryferyjne), to wzrost włoskich rentowności w parze z (dotychczas relatywnie stabilną) krzywą hiszpańską wskazuje, iż inwestorzy oczekują wyższej premii za ryzyko. Nastroje dominujące w czasie europejskiej sesji przeniosły się na interpretację danych z USA (wnioski o zasiłki ponownie spadły, choć mniej niż wskazywał konsensus). Rynek zignorował zgodny z oczekiwaniami wzrost PKB (3,0%) za IV kw. 2011 r. Spadki rentowności amerykańskich i niemieckich obligacji nie zmieniły lekko wzrostowej tendencji spread UST-Bund 10Y. W średniej perspektywie tendencja do rozszerzenia spreadu może być utrzymana o ile dane z USA na to pozwolą,. W krótkim terminie ruchy boczne stanowią podstawowy scenariusz. Główne ryzyko dla oceny perspektyw UST tkwi jednak w planach prezesa Fed Bena Bernanke i szansach na QE3.

Polski dług bronił się przed presją, która ujawniła się na rynkach zagranicznych. Trudno jest jednoznacznie oceniać, do jakiego stopnia informacja na temat porozumienia w koalicji w kwestii emerytur doczekała się nagrody od rynku, a do jakiego rentowności odbiły się od istotnych wsparć (5,60% dla 10-letnich obligacji). W krótkim terminie ważnych impulsów można szukać w posiedzeniu RPP. Pomimo powrotu presji w drugiej części sesji, polski dług obronił się przed większymi stratami. Ewentualny window dressing na koniec kwartału może mieć pozytywny wpływ również na polski rynek. Dzisiaj Ministerstwo Finansów ogłosi podaż papierów skarbowych na II kw. Nie zakładamy znacznego zmniejszenia oferty w porównaniu z Q1’12, przy założeniu iż Ministerstwo będzie dostosowywać podaż do sytuacji rynkowej (nie wykluczamy nowego benchmarku OK). Środki napływające z wykupów obligacji ograniczają ryzyka dla emisji (w kwietniu na rynek wraca ok. 30 mld PLN).

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.