Mimo wzmożonego apetytu na ryzyko na początku sesji europejskiej indeks S&P 500 zakończył dzień na minusie. Dzisiejszy pusty kalendarz danych pozwoli zatem uczestnikom rynku bliżej przyjrzeć się wypowiedziom i odpowiedziom na pytania udzielonym przez szefów obu banków centralnych.

Kanada – majowa zmiana poziomu zatrudnienia – niewielki wzrost po kwietniowym skoku w górę?

Kanadyjski rynek pracy ostatnio radzi sobie świetnie – po spokojnym początku roku w marcu i kwietniu utworzono tam odpowiednio 82 300 oraz 58 200 nowych miejsc pracy. Konsensus analityków nie jest jednak przekonany co do majowego raportu – prognozują wzrost o jedyne 5000 miejsc. Biorąc pod uwagę wielkość gospodarki kanadyjskiej, jasne jest, że dużego tempa wzrostu nie da się utrzymać na dłuższą metę. Istotny wpływ ma tutaj również spowolnienie na amerykańskim rynku pracy. Średnia prognoz analityków wydaje się być sensowna, a być może nawet zbyt optymistyczna. Konsensus prognozuje również utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 7,3 proc.

USA – kwietniowy bilans handlowy – mniejszy deficyt?

Reklama

Dane dotyczące handlu za drugi kwartał powinny wykazać zmniejszający się deficyt handlowy na poziomie 49,5 mld dolarów, wobec 51,8 mld miesiąc wcześniej. To może być dobry znak dla gospodarki amerykańskiej. Deficyt rośnie od czasu wielkiej depresji lat 2008-2009, co przekłada się na spowolnienie wzrostu gospodarczego (szczególnie w roku 2010). Zarówno czwarty kwartał 2011, jak i pierwszy kwartał 2012 wykazały negatywny wzrost PKB (odpowiednio 0,26 i 0,08 pp.).