Z jednej strony wzrostom sprzyjały raczej optymistyczne dane o sprzedaży detalicznej w USA oraz o PKB w strefie euro, z drugiej - na wartości traciły firmy technologiczne, co negatywnie wpływało na nastroje inwestorów.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 2,71 pkt. (0,02 proc.) do 13.172,14 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 0,18 pkt. (0,01 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.403,93 pkt.

Nasdaq Composite stracił 5,54 pkt. (0,18 proc.) i zakończył dzień na poziomie 3.016,98 pkt.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w czerwcu o 0,1 proc.; w maju wzrosły o 0,3 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów mdm o 0,2 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA w lipcu wzrosła o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio spadła o 0,7 proc. po korekcie. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła w lipcu o 0,8 proc., wobec spadku o 0,8 proc. miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu sprzedaży detalicznej o 0,3 proc., a z wykluczeniem sprzedaży aut spodziewali się wzrostu wskaźnika o 0,4 proc.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w lipcu o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,4 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,2 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.

Wcześniej nastroje na rynku poprawiły dane ze strefy euro. Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w II kw. 2012 r. o 0,3 proc. kdk, po uwzględnianiu czynników sezonowych, po wzroście w I kw. 2012 r. o 0,2 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB rdr o 0,2 proc.

Produkt krajowy brutto Francji wzrósł w II kw. 2012 r. o 0,3 proc. rdr po wzroście o 0,3 rdr w I kwartale, zaś w porównaniu z I kwartałem pozostał bez zmian. W I kwartale 2012 roku PKB również pozostawał bez zmian kdk. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 0,2 proc. rdr i spadku o 0,1 proc. kdk.

PKB w strefie euro w II kwartale 2012 r. spadł o 0,2 proc. kdk i o 0,4 proc. rdr, zgodnie z oczekiwaniami analityków. W I kwartale 2012 roku w ujęciu kdk PKB strefy euro pozostawał bez zmian, podobnie jak rdr, po korekcie.

Zysk spółki Home Depot wyniósł w II kwartale 2012 r. 1,01 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku netto na poziomie 0,97 USD na akcję. Przychody spółki w II kwartale wyniosły 20,57 miliardów dolarów, tutaj analitycy oczekiwali 20,74 mld euro. Spółka podniosła prognozę rocznego zysku do 2,95 USD na akcję, z 2,90 USD na akcję poprzednio. Po tych informacjach kurs akcji Home Depot zyskał ponad 4 proc.

Ponad 25 proc. przecenione zostały akcje Groupona, gdyż spółka zaprezentowała gorsze od oczekiwań przychody za poprzedni kwartał i przedstawiła bardzo zachowawcze prognozy na przyszłość. Z tego powodu osiem biur maklerskich obniżyło swoje ceny docelowe i rekomendacje dla akcji spółki. Od czasu swego debiutu na giełdzie w listopadzie zeszłego roku akcje Groupona straciły na wartości już ponad 70 proc.

Dzięki lepszym od oczekiwań wynikom i podniesieniu całorocznej prognozy ponad 14 proc. rosły akcje sieci towarów luksusowych Michael Kors.

Po podniesieniu tegorocznych prognoz zyskiwały też papiery spółki TJX.

Kilka procent zwyżkowała sieć sklepów towarowych Saks, która zaprezentowała niższą od oczekiwań kwartalną stratę netto.

W środę swoje wyniki za drugi kwartał pokażą m.in. Deere, Target, Cisco, Applied Materials, w czwartek Gap, Dollar Tree, Wal-Mart i Aeropostale, a w piątek Ann, JM Smuckers.