Muszą przejmować od mieszkańców tereny pod budowę dróg, budynków użyteczności publicznej, lotnisk etc. Problem w tym, że nie zawsze wypłacają im z tego tytułu odszkodowania.
Katowice w 2010 r. przejęły 2,5 ha gruntów za 1,5 mln zł, w 2011 r. kolejne 11,5 ha za 5 mln zł. Jedną z najważniejszych inwestycji, która powstanie na wywłaszczonych terenach, będzie infrastruktura drogowa dla Nowego Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Łódź w latach 2010 – 2011 na mocy ustawy o gospodarce nieruchomościami wywłaszczyła ok. 13 ha ziemi za 11 mln zł. W tym roku przejęła już 3 ha i prowadzi postępowanie zmierzające do przejęcia kolejnych 7 ha. Jak tłumaczą urzędnicy, wywłaszczenia są związane m.in. z rozbudową Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta. Z kolei Poznań od 2009 r. do dziś zajął niemal 40 ha, za które musiał wypłacić 115 mln zł odszkodowania (z czego 7 mln zł za grunty pod Węzeł Krzywoustego).
Inwestycyjne i tym samym ziemskie apetyty rosną też w Rzeszowie. W 2009 r. miasto zajęło 3,5 ha gruntów, w 2010 r. już 5,8 ha, a w tym – 9,4 ha (za kwotę 7,4 mln zł). Ale rekordzistą pozostaje Warszawa, która przez trzy ostatnie lata zajęła ponad 63 ha. Ile na nie wydano? Stołeczny urząd nie wie i odsyła do burmistrzów poszczególnych dzielnic.
Niestety zdarza się, że miasta przejmują grunty, ale nie chcą wypłacać ich właścicielom rekompensat. W wystąpieniu do ministra Sławomira Nowaka rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz alarmuje, że gminy zwlekają z podjęciem negocjacji dotyczących odszkodowań za zajęte tereny, tłumacząc się brakiem środków.
Urzędnicy z Warszawy odmówili właścicielowi nieruchomości wszczęcia rokowań w sprawie ustalenia odszkodowania za działki przejęte w lutym 2011 r. Jako powód podali... konieczność zakończenia rokowań z osobami wywłaszczonymi w 2006 r. Skoro teraz Warszawa reguluje rachunki z wywłaszczonymi siedem lat temu, to ci, którzy miastu oddają swoje ziemie teraz, pieniędzy za nie mogą się spodziewać dopiero pod koniec dekady.
Dziennikarz zajmujący się tematami politycznymi, współautor podcastu „Z drugiej strony". Związany z DGP nieprzerwanie od 2010 roku. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Centrum Europejskiego UW.
