Handelsblatt

  • Strefa euro będzie miała swój własny parlament?

Czołowi przedstawiciele Unii Europejskiej pracują nad nową architekturą unii walutowej. Zmiany mogą być fundamentalne, a kraje strefy euro mogą oddać dużą część suwerenności Brukseli. Nad zmianami pracuje czwórka czołowych przedstawicieli UE – Herman Van Rompuy, Jose Manuel Barroso, Jean-Claude Junckler i Mario Draghi – dowiedział się Handelsblatt. Chcą oni m.in., aby strefa euro miała swój własny parlament.

Bloomberg

Reklama
  • EBC próbuje uratować euro, waży się wiarygodność Draghiego

Mario Draghi ma dziś jedno zadanie – nakreślić plan ratowania euro. Po złożonej miesiąc temu obietnicy, że zrobi wszystko, żeby uratować wspólną walutę, ma on na sobie oczy całego świata.

  • Bezrobocie we Francji gwałtownie wzrosło

W drugim kwartale roku liczba osób bezrobotnych podskoczyła we Francji do najwyższego od 13 lat poziomu. Rosną oczekiwania wobec prezydenta Francois Hollande’a, który w kampanii wyborczej obiecał ożywienie gospodarki. Bezrobocie wyniosło 10,2 proc. w porównaniu do 10 proc. w poprzednim kwartale.

Gazeta Wyborcza

  • Wkrótce rodzisz? Do domu, kobieto!

Każda ciężarna kobieta przez 2 ostatnie miesiące ciąży mogłaby przebywać na chorobowym, niezależnie od badań lekarskich. Taki pomysł chce przedstawić resortowi pracy PKPP Lewiatan.

Według Jeremiego Mordasiewicza z PKPP Lewiatan takie prawo zapobiegłoby kombinowaniu i wystawianiu fikcyjnych zwolnień, zaś pracodawca miałby jasną sytuację i mógł szukać kogoś na zastępstwo lub właściwie zaplanować urlop.

>>> Czytaj więcej: Każda kobieta przez ostatnie dwa miesiące ciąży na chorobowym?

  • Kup pan cegłę

Przedstawiciele największych polskich firm chcą, aby Polacy inwestowali w emitowane przez siebie obligacje. Już dziś dzięki pieniądzom z emisji obligacji przedsiębiorstwa mogą uzupełniać kredyty bankowe – pisze „GW”.

  • Wzrost słabnie, potrzeba dopalaczy

Ze względu na słabnący wzrost gospodarczy, Rada Polityki pieniężnej otworzyła sobie możliwość cięcia stóp procentowych, zaś rząd jest gotowy na większy poziom deficytu budżetowego – pisze „GW”.

  • Gazprom uważa, że jest nietykalny

Po tym, jak KE zaczęła sprawdzać, czy rosyjski gazowy gigant nie monopolizował dostaw gazu do niektórych byłych krajów Bloku Wschodniego, Gazprom oświadczył, że znajduje się poza jurysdykcją UE.

KE będzie badała praktyki Gazpromu w ośmiu krajach: w Estonii, na Łotwie, na Litwie, w Polsce, w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Bułgarii.

Dziennik Gazeta Prawna

  • EBC wyczyści Południe. Wbrew prawu

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi przedstawi na dzisiejszym posiedzeniu założenia programu zakupu obligacji państw południowej Europy. To pomysł bardzo kontrowersyjny – pisze „DGP”.

Taka strategia może oznaczać złamanie zakazu finansowania przez Europejski Bank Centralny deficytu publicznego państw strefy euro, który został zapisany w traktacie z Maastricht.

>>> Czytaj cały artykuł

  • Szwajcaria powoli przestaje być odporna na kryzys

Gospodarka tego alpejskiego kraju, która przez długi czas wydawała się odporna na kryzys w strefie euro, też odczuwa już jego skutki. Drogi frank i mniejszy popyt na eksportowane towary powodują, że krajowi grozi recesja.

>>> Czytaj cały artykuł

Rzeczpospolita

  • Startuje surowcowy wyścig zbrojeń

„Dzięki gazowi łupkowemu w 2025 r. mamy szansę być państwem niezależnym energetycznie. To jednak zagraża finansom Rosji” – pisze Rzeczpospolita. PKB Polski może dzięki łupkom rosnąć co roku o 0,8 pkt proc. szybciej. Powstanie też ponad 0,5 mln miejsc pracy.

  • Bliska sprzedaż Aliora

„Alior Bank należący do włoskiej grupy Carlo Tassara poszukuje inwestora wśród funduszy private equity, a jeden z nich ma złożyć ofertę razem z PZU” – wynika z informacji Rzeczpospolitej.

  • Większy budżet Temidy mimo cięć i kryzysu

W przyjętym właśnie przez rząd projekcie budżetu na 2013 r. do wielu ministrów trafi dużo mniej środków niż chciało i potrzebuje. Resort sprawiedliwości ma dostać ponad 200 mln zł więcej niż rok temu - donosi "Rzeczpospolita".

>>> Czytaj więcej: Ministerstwo sprawiedliwości korzysta na nowym budżecie

  • Polska szkoła jak obóz przetrwania

Lawinowo przybywa przypadków przemocy w polskich szkołach. Tylko w pierwszym półroczu tego roku popełniono tam więcej przestępstw niż w całym 2007 czy 2008 r. - informuje "Rzeczpospolita".

>>> Czytaj więcej: W szkole rządzi pięść, a uczniowie nie są bezpieczni

Puls Biznesu

  • Polska wyrasta na drobiarską potęgę

W ciągu dekady Polska podwoiła produkcję drobiu. Polska branża drobiarska jest europejskim potentatem eksportowym. Mimo braku potężnych inwestorów, sprzedaż za granicę sięga 3,7 mld zł - donosi "Puls Biznesu".

>>> Czytaj więcej: Drób - polski hit eksportowy

  • Rok temu Szwajcarzy ulżyli Polakom

Dokładnie rok temu SNB usztywnił kurs franka wobec euro – przypomina „Puls Biznesu”. „Bilans ostatniego roku jest korzystny dla ‘frankobiorców’. Szwajcarzy też korzystają, ale słono za to płacą” – czytamy.

  • Trzy polskie drogi do łupkowego eldorado

„Nacjonalizm, internacjonalizm albo bratnia współpraca. Ile gospodarka zyska na łupkach, zależy od tego, jaki scenariusz wybierze rząd” – przekonuje „Puls Biznesu”.