Grecja najpóźniej do 18 listopada powinna uzgodnić z kredytodawcami (KE, EBC i MFW) program dodatkowych oszczędności na lata 2013-14. zapewniał szef eurogrupy (ministrów finansów państw strefy euro) w rozmowie z dziennikarzami w poniedziałek w Luksemburgu.
Jean-Claude Juncker pochwalił Grecję za czynione wysiłki na rzecz uzdrowienia gospodarki kraju. Podkreślił też, że wymowa powstającego właśnie raportu trojki (inspektorów Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego) ws. Grecji będzie w przeważającej części pozytywna.
"Z radością dowiadujemy się, że w ostatnich tygodniach, a głównie dniach, poczyniono istotne postępy" w Grecji - powiedział Juncker.
"Zaapelowaliśmy do trojki, by jak najszybciej sfinalizowała porozumienie (z Grecją) i uzgodniła kompletny program działań, które pomogą wypełnić lukę w budżecie na lata 2013 i 2014" - dodał.
Rozmowy prowadzone obecnie między Grecją a jej kredytodawcami dotyczą planu zmniejszenia wydatków budżetowych o ponad 11,5 mld euro w latach 2013-2014. Od przyjęcia tego planu UE i MFW uzależniają wypłacenie kolejnej transzy drugiego pakietu ratunkowego (31,5 mld euro). W przypadku decyzji odmownej Grecja pod koniec listopada musiałaby ogłosić niewypłacalność.
Zarówno Juncker jak i szefowa MSW Christine Lagarde podkreślili w poniedziałek, że Grecja najpóźniej do 18 listopada musi wdrożyć wszystkie posunięcia, na które zgodziła się już wcześniej.
Bez tych oszczędności Grecja nie zdoła spełnić celów budżetowych wyznaczonych przez jej pożyczkodawców, jednak rząd w Atenach stara się uniknąć dalszych dotkliwych cięć w sektorze publicznym i emeryturach. Wskazuje przy tym, że gospodarka Grecji piąty rok z rzędu tkwi w recesji, a bezrobocie wynosi rekordowe 23,5 proc.
Lagarde przyznała, że w Grecji "są postępy", jednocześnie wytknęła jednak, że "jest (tam) jeszcze wiele do zrobienia, i to na wszystkich frontach".
Grecja jest uzależniona od pomocy partnerów ze strefy euro i MFW. Dwa pakiety pomocy dotychczas przyznane Atenom wynoszą łącznie ok. 240 mld euro na lata 2010-2014.