Produkują klapki i karmę dla zwierząt. Sprzedają spódniczki i samochody. Wydobywają rudę żelaza i rozprowadzają napoje gazowane. Poznaj 200 najbogatszych mieszkańców naszej planety.

W grudniowym numerze Bloomberg Markets’ ukaże się pierwsze zestawienie najbogatszych ludzi świata tego magazynu. Wczoraj Bloomberg opublikował listę 200 najbogatszych ludzi na podstawie Bloomberg Billionaires Index, codziennego wskaźnika bogactwa. Dane opracowano do dnia 5 października 2012 r.

Ranking pokazuje, kto jest aktualnie na szczycie (Carlos Slim z majątkiem wartości 77,5 mld USD), kto ma problemy (Mark Zuckerberg stracił od początku roku 6,8 mld USD), a czyj majątek wystarcza akurat na dostanie się do prestiżowej dwusetki (John Sall z majątkiem wartości 5,8 mld USD zajął 200. pozycję w rankingu).

>>> Czytaj też: Carlos Slim wciąż jest najbogatszym człowiekiem na świecie

Bill Gates i Warren Buffett (obaj w pierwszej piątce) są słynni ze swego bogactwa. Jednak nikt nie dorobił się szybciej od stosunkowo mało znanego Amancia Ortegi z Hiszpanii. Ten siedemdziesięcioletni założyciel firmy Inditex, największego na świecie sprzedawcy odzieży zawdzięcza swoje bogactwo m.in. 1600 sklepom marki Zara. Od początku roku Ortega zarobił ponad 18 mld dolarów – czyli ok. 66 mln dolarów dziennie.

Wzrost majątku Ortegi jest elementem ogólnej tendencji wzrostowej akcji sieci handlowych. Niskie ceny bawełny, tani kredyt i popyt na dobra w umiarkowanych cenach wprowadził kurs akcji Wal-Mart Stores Inc. i Inditex na rekordowe poziomy. Dziewięciu spośród 25. najbogatszych ludzi świata to giganci handlu detalicznego. Wśród nich znajduje się Ingmar Kamprad, założyciel Ikei, czterech członków rodziny Waltonów i Stefan Persson, największy udziałowiec H&M.

W pierwszej 200 rankingu nie znalazł się żaden Polak. Najbogatszymi ludźmi Europy Środkowo-Wschodniej są Rinat Achmetow (38. pozycja, 18, 9 mld USD majątku) i Petr Kellner z Czech (101. pozycja, 10 mld USD). 

Zobacz też:

>>> Lista najbogatszych Polaków Forbesa 2012: Kulczyk przed Solorzem-Żakiem

>>> 10 państw, w których mieszka najwięcej milionerów