Aktualizacja: BP przyznało się do 11 zarzutów, w ramach ugody prawdopodobnie zapłaci około 4,5 mld USD na przestrzeni sześciu lat.

BP, właściciel platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej, na której doszło do katastrofalnego wycieku ropy do oceanu, zgodził się na zapłacenie najwyższej ugody sądowej w historii USA – twierdzi osoba dobrze poinformowana w tej sprawie.

Firma przyzna się do utrudniania przeprowadzania procesu poprzez kłamanie w Kongresie. Dwóch pracowników jest oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci w związku z eksplozją platformy wiertniczej. Dokładna kwota ugody nie jest jeszcze znana, a oficjalnego komunikatu można się spodziewać jeszcze dzisiaj.

BP poinformowało, że prowadzi „zaawansowane rozmowy” z Departamentem Sprawiedliwości i komisją papierów wartościowych i giełd. Proponowane rozwiązania nie obejmują roszczeń na podstawie ustawy o ochronie czystości wody (Clean Water Act), ani związanych ze zniszczeniem zasobów naturalnych oraz pozwami prywatnymi, które nie były zawarte w poprzednich ugodach.