Prezentujemy przegląd najciekawszych artykułów o tematyce gospodarczej.

Puls Biznesu

 • Polski menedżer podwoił zarobki

Wynagrodzenie polskiego szefa sięga już 136,5 tys. dolarów rocznie, wynika z badania firmy doradczej Hay Group, na które powołuje się "Puls Biznesu".

O ile w 2001 r. roczne wynagrodzenie polskiego menedżera wynosiło prawie 66 tys. USD, to po 10 latach dobiło do 136,5 tys. dolarów. Polska znalazła się w dziesiątce państw, w których płace szefów biznesu wzrosły o 100 proc.

>>> Czytaj więcej

 • Skrzydlaci biznesmeni

Flota samolotów biznesowych w Polsce składa się z 37 maszyn. Jesteśmy drugim, po Czechach, krajem w Europie Środkowej mającym największą liczbę takich maszyn, informuje "Puls Biznesu".

>>> Czytaj więcej

 • Lubimy e-sklepy i dyskonty

Kowalski liczący na niskie ceny najchętniej idzie do Biedronki, w poszukiwaniu jakościowych produktów zagląda do Almy, za modnymi ubraniami rozgląda się w H&M i pokłada spore zaufanie w kosmetykach i chemii z Rossmanna. Prym w jego sercu i duszy wiedzie Allegro – pisze gazeta.

„Puls Biznesu” przytacza wyniki najnowszego badania OC&C Strategy Consultants, w którym sprawdzono opinie klientów na temat prawie 50 sieci handlowych, działających w Polsce.

 • Farmacja zwalnia na potęgę

Po cięciach w zagranicznych koncernach farmaceutycznych przyszła kolej na polskie – z Adamedem pożegna się 330 osób – donosi „PB”.
Jak podaje gazeta, ta polska firma farmaceutyczna, należąca do Macieja i Małgorzaty Adamkiewiczów, w tym roku pożegna się z 330 z 1,7 tys. pracowników. Trudny rynek wymusza kolejne oszczędności.

 • Specjalne strefy ekonomiczne idą jak burza

Dobre wieści dla inwestorów. Kolejne strefy, teraz krakowska i łódzka, są bliżej zmiany granic. Projekty trafiły do uzgodnień międzyresortowych. Jest szansa, że poszerzenia wejdą do końca roku – donosi gazeta.

Tylko projektów na gruntach prywatnych, które strefy krakowska i łódzka szczegółowo opisują, jest 17. Firmy chcą wydać 680 mln zł i stworzyć 1600 miejsc pracy.

 • Inwestycje rosną tylko w Polsce

W pierwszym półroczu liczba projektów spadła na świecie o 23. proc., a w Polsce wręcz przeciwnie – pisze „PB”.

Jak podaje gazeta, 155 projektów za 823 mln dol. dzięki którym powstało 5,1 tys. miejsc pracy – oto dorobek Polski w ściąganiu inwestycji zagranicznych od stycznia do czerwca tego roku – wynika z raportu, na który powołuje się gazeta.

Rzeczpospolita

 • Monopolista ma się świetnie

Od 1 stycznia, zamiast otwarcia rynku i obniżki cen, szykuje się monopol Poczty Polskiej na kolejne lata – informuje „Rzeczpospolita”. Zmian w prawie wymagała od nas UE, z tym że miały one przyczynić się do otwarcia rynku usług pocztowych. Tymczasem rząd przeforsował rozwiązania dające monopol Poczcie Polskiej na przekazy rent i emerytur z ZUS, KRUS, MOPS itp. Prywatni operatorzy nie będą mogli również korzystać z infrastruktury Poczty.

 • Gorący stołek menadżera

W trakcie obecnej fali redukcji etatów zagrożone są osoby na wysokich stanowiskach – donosi „Rzeczpospolita”. W okresie prosperity zarobki menadżerów rosły, teraz firmy mają do wyboru obniżenie wynagrodzenia, lub zwolnienia – twierdzi Monika Zakrzewska z PKPP Lewiatan. Inną motywacją do zmiany kadry zarządzającej jest chęć znalezienia przez firmę osób o odpowiednich kompetencjach na kryzysowe czasy.

 • Bumar: pieniądze z giełdy na nową broń i branżowe przejęcia

Bumar za trzy lata ma być gotowy do oferty publicznej – informuje „Rzeczpospolita”. Pieniądze z giełdy pójdą na konsolidację zbrojeniówki i rozwój. Ze strategii grupy wynika, że w ciągu pięciu lat koncern powinien podwoić przychody koncentrując się na zamówieniach dla polskich sil zbrojnych.

 • Łupkowy boom zabija elektrownie węglowe

Dostępność taniego gazu łupkowego w USA sprawiła, że po raz pierwszy gaz naturalny zrównał się w USA z węglem jako źródłem pozyskiwania energii elektrycznej – czytamy w „Rzeczpospolitej”. W ciągu zaledwie półrocza zużycie węgla w elektrowniach spadło o 17 proc., a gazu wzrosło o 27 proc. – twierdzi Energy Information Administration.

Gazeta Wyborcza

 • „Używaną” polisę tanio sprzedam

Ludzie, którzy podpisali z firmą ubezpieczeniową umowę na systematyczne oszczędzanie, a teraz nie są w stanie opłacać składek, w desperacji wystawiają swoje polisy na internetowych aukcjach – informuje „Gazeta Wyborcza”. Niektórzy sprzedający są skłonni zaakceptować nawet gigantyczne straty, byle tylko wycofać się z nieudanego interesu.

 • Przecena mieszkań do 2014 r.?

Latem banki udzieliły niespełna 50,7 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli niemal 9 tys. mniejniż w analogicznym okresie zeszłego roku- donosi „Gazeta Wyborcza”. Bankowcy obawiają się pogorszenia sytuacji w przyszłym roku, a to oznacza zapowiedź dalszego spadku cen mieszkań – czytamy. Zdaniem Jacka Furgi, Szefa Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP ceny mieszkań będą spadać co najmniej do wiosny 2014 r.