Prezentujemy przegląd najciekawszych artykułów o tematyce gospodarczej z prasy.

Rzeczpospolita

  • Globalni gracze rezygnują z polskich łupków

Dwa koncerny: kanadyjski Talisman i amerykański Exxon, sprzedają swoje koncesje w Polsce – donosi „Rzeczpospolita”. Z informacji gazety wynika, że rozmowy w sprawie odkupienia tych koncesji prowadzi PKN Orlen.

  • Rosja buduje superwywiad

Moskwa kończy prace nad projektem nowego systemu wywiadu elektronicznego MRIS – informuje „Rzeczpospolita”. Szczegóły projektu są tajne. Wiadomo, że system ma zacząć funkcjonować już w 2013 r. i być w stanie śledzić samoloty i okręty z odległości tysięcy kilometrów. Podobno system będzie mógł wykrywać „niewidzialne” samoloty B-2 i F-22 korzystające z technologii stealth.

  • Bon, czyli lekarstwo na starość

Jeszcze w tym miesiącu na biurko ministra pracy ma trafić projekt ustawy o opiece nad osobami, dla których jest ona niezbędna - ustaliła "Rzeczpospolita". Zgodnie z nim każda osoba niesamodzielna będzie dostawała bon opiekuńczy, którym zapłaci za opiekę. >>> Czytaj więcej

  • Polsko-fińska wojna o rosomaki

Jeśli nie uda się z Patrią uzgodnić przedłużenia licencji na wytwarzanie w Polsce rosomaków, MON zakończy ich produkcję w przyszłym roku – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Według wypowiedzi gen. Waldemara Skrzypczaka Finowie przedstawili zaporowe warunki, dlatego resort rozpoczął przygotowania do produkcji rodzimych wozów bojowych.

  • Małe browary zmieniają rynek

Na lokalnych producentów piwa przypada już niemal 7 proc. sprzedaży tego trunku w Polsce – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Według Andrzeja Olkowskiego, szefa Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich w ciągu kilku lat ich udział w rynku może wzrosnąć do 10 proc.

Puls Biznesu

  • Rozkwitnie garażowy recykling akumulatorów

Przygotowywana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja prawa może zwiększyć skalę nieprawidłowości w recyklingu akumulatorów - alarmuje Puls Biznesu. Obecnie rozbiórka baterii musi być prowadzona w jednym, zintegrowanym zakładzie. Natomiast proponowane przepisy zezwalają na robienie tego przez więcej firm. >>> Czytaj więcej

  • Dojrzały pracownik jest zbyt drogi

Pracujesz w korporacji i masz więcej niż 45 lat? Uważaj, mogą się Ciebie pozbyć – ostrzega Puls Biznesu. Z raportu firmy Kienbaum i Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej wynika, że wynagrodzenia w korporacjach rosną tylko do czasu. Największy skok pensji przypada po osiągnięciu 30-tki – przez 5 lat po jej przekroczeniu zarobki specjalistów rosną średnio o 20 tys. zł rocznie, a menedżerów – o 43 tys. zł rocznie. Po 50-tce menedżerowie wyższego szczebla są jednak często wymieniani na młodszych i tańszych.

  • Inwestorzy przeprosili się z deweloperami

Choć w III kwartale wyniki finansowe deweloperów były bardzo rozczarowujące, na inwestorach nie zrobiło to większego wrażenia. Dla oceny tej branży od krótkookresowych zysków ważniejsze są przepływy pieniężne, struktura bilansu i perspektywy. Nastawienie do sektora wyraźnie się poprawia, a indeks WIG-Deweloperzy zaczął rosnąć.

Gazeta Wyborcza

  • Kryzys tuczy podatki

Czasy obniżek podatków minęły wraz z dobrą koniunkturą. W kryzysie podatki rosną. Z raportu KPMG wynika, że w 2012 r. średnia stawka, którą opodatkowane są najwyższe dochody wzrosła w porównaniu z 2011 rokiem z 28,6 do 28,9 proc. To trzeci wzrost w ciągu ostatniej dekady. Stawki PIT dla bogatych rosły m.in. we Francji, Hiszpanii, Kanadzie, Egipcie, Izraelu czy Korei Południowej, a obniżono je na Fidżi, w Luksemburgu i w Finlandii.

  • Trzeba bronić wolności internetu

Aż 42 z 72 państw zbadanych przez Open Net Initiative filtrują i cenzurują treści w sieci. W ciągu ostatnich dwóch lat rządy uchwaliły 19 nowych ustaw, które zagrażają wolności wypowiedzi w Internecie – pisze na łamach Gazety Wyborczej Vinton Cerf, uważany za jednego z ojców Internetu.