Rzeczpospolita

  • Cios w naszych w UE

Unia Europejska planuje zredukować zarobki swoich urzędników, pomijając jednak tych na wysokim szczeblu. Ma też zostać wydłużona ścieżka kariery w KE. Zmiany te oznaczać mogą pogłębienie dysproporcji w Komisji umocnienie władzy starej Unii. Pomysłodawcą zmian jest brytyjski premier David Cameron. Wielka Brytania ma w Komisji pięciu dyrektorów generalnych (ministrów), podczas gdy Polska – jednego. Urzędnicy w Unii mają największy realny wpływ na powstawanie nowych praw.

  • „Hobbit” bije rekordy, ratuje branżę kinową
Reklama

Pierwsza część trylogii Petera Jacksona opartej na powieści Tolkiena osiągnęła najlepszy wynik wejścia na ekrany kin w ubiegłym roku, poprawiając w ten sposób ogólną kondycję kinematografii. W Polsce w dniu premiery na film wybrało się 547 tys. osób, a frekwencja utrzymywała się też w kolejnych dniach. Na kolejnych miejscach pod względem premier znalazł się film „Saga ‘Zmierzch’: Przed świtem. Część 2” oraz „Skyfall”, najnowsza produkcja o Jamesie Bondzie.

  • Media coraz bardziej cyfrowe

Na rynku najważniejszym wydarzeniem roku może być fuzja platformy „n” z Cyfrą+. Nowy dostawca ma stać się konkurentem dla Cyfrowego Polsatu. Innym ważnym wydarzeniem będzie całkowite wyłączenie analogowego sygnału telewizji naziemnej. Proces ten poza udostępnieniem widzom większej liczby kanałów pozwoli na wprowadzenie nowych, cyfrowych usług. Rozwijać mają się internetowe serwisy wideo powiązane z nadawcami, takie jak TVN Player czy Ipla.

Puls Biznesu

  • Leki znikną z aptek albo zdrożeją

Z powodu nowej dyrektywy unijnej, która wymaga od dostawców substancji czynnych uzyskania potwierdzenia od rodzimych urzędów, że substancje spełniają standardy jakości GMP, część polskich firm farmaceutycznych może mieć problem z dostarczaniem klientom znacznej części leków. Na wprowadzenie nowych norm pozostało pół roku, które wielu dostawcom, szczególnie spoza UE, nie wystarczy. Farmaceuci alarmują, że może to spowodować brak dostępności wielu leków lub wzrost ich cen od lipca tego roku, jednak rzecznik ministerstwa zdrowia twierdzi, że zmiany były konsultowane z przedstawicielami branży i nie spowodują większych problemów.

  • Jak Ludwik Sobolewski reżyserował film

Współpracownik Ludwika Sobolewskiego szukał inwestorów dla filmu "Klątwa Faraona" na jego prośbę - wykazał audyt, do którego fragmentów dotarł "Puls Biznesu". Zawieszony prezes Giełdy Papierów Wartościowych podkreśla, iż nie ma sobie nic do zarzucenia, a decyzję rady giełdy uważa wręcz za haniebną. W październiku zapewniał, że poszukiwanie pieniędzy na produkcję filmową to prywatna aktywność jego współpracownika Emila Stępnia. Z fragmentów audytu wynika jednak, że mijał się z prawdą. >>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

  • Chińscy internauci wkrótce stracą anonimowość

Po serii przypadków, w których chińscy internauci publikowali w sieci kompromitujące wysokich urzędników zdjęcia lub filmy, rząd przymierza się do znacznego ograniczenia anonimowości i swobody w internecie. Wkrótce w Państwie Środka zacznie obowiązywać wprowadzona 28 grudnia ustawa o ochronie informacji, na podstawie której firmy telekomunikacyjne będą mogły wymagać od użytkowników podania ich imienia i nazwiska przed publikacją w internecie informacji, a także przy podpisywaniu umów na dostęp do internetu lub telefonicznych, co dotychczas nie było weryfikowane. Wzmocniona zostanie też cenzura. Jako oficjalny powód zmian podaje się przeciwdziałanie kradzieży danych i innym przestępstwom.