Ryzyko operacyjne to możliwe straty, które wiążą się z bieżącym funkcjonowaniem. Ma ono dla banków i ich akcjonariuszy konkretny wymiar finansowy. Banki muszą bowiem odkładać pewną część kapitału na pokrycie ewentualnych strat z tym związanych. W październiku ubiegłego roku wymóg kapitałowy z tytułu ryzyka operacyjnego wynosił 6,6 mld zł. Stanowiło to 9 proc. ogólnej kwoty kapitału wymaganego od banków.
Co się zmieni w regulacjach? Między innymi to, że np. gracze giełdowi czy klienci będą wiedzieć więcej na temat sytuacji w poszczególnych bankach. Jak wynika z komunikatu po posiedzeniu KNF, nowa rekomendacja przewiduje „wymaganie ujawniania w corocznych publikacjach banków dotyczących adekwatności kapitałowej informacji o stratach operacyjnych danej kategorii i podejmowanych działaniach naprawczych”.
Z kolei w przypadku rekomendacji D „nowelizacja przyczyni się do poprawy jakości zarządzania i poziomu bezpieczeństwa IT w bankach, jak również pozwoli na usprawnienie nadzoru nad tymi obszarami” – podał nadzór.
Komisja zgodziła się też na powołanie Piotra Mazura na członka zarządu PKO BP (KNF akceptuje kandydatów na prezesa i członka zarządu odpowiedzialnego za ryzyko), a także Krzysztofa Zająca, który wejdzie do zarządu Rabobank Polska.
Reklama
Nadzór zajmował się nie tylko bankami. Na giełdową spółkę budowlaną Pol-Aqua KNF nałożyła ćwierć miliona kary za „niewykonanie obowiązków informacyjnych”.