Rzeczpospolita

  • Polacy wśród najwydajniejszych pracowników w Europie

Choć produktywność pracy w naszym kraju rośnie coraz wolniej, Polacy wciąż należą pod tym względem do europejskiej czołówki. Jak wynika z danych Eurostatu, realna produktywność na jednego zatrudnionego w III kw. 2012 roku podniosła się o 4,9 proc. Zwolnień nie da się jednak uniknąć. Z powodu spowolnienia gospodarczego, wiele firm będzie ciąć etaty.

  • Przestępcy wolą prać brudne pieniądze, niż kraść
Reklama

Mniej jest rozbojów, kradzieży i włamań, za to lawinowo przybywa oszustw gospodarczych. "Rzeczpospolita" dotarła do szczegółów raportu Komendy Głównej Policji o przestępczości. W zeszłym roku wszczęto 83 tysięcy postępowań dotyczących spraw gospodarczych, czyli o ponad 7 tysięcy więcej niż w 2011 roku. >>> Czytaj więcej

  • Polacy wykupują złoto

Cztery największe w Polsce firmy handlujące złotem inwestycyjnym, czyli sztabkami i monetami bulionowymi, sprzedały w 2012 roku ponad 4,1 tony tego drogocennego kruczcu – podała Rzeczpospolita. Zdaniem przedstawicieli tej branży, rynek detaliczny może w tym roku wzrosnąć nawet o kilkanaście procent.

  • Emirates: damy pracę Polakom

Od 6 lutego linie Emirates aż siedem razy w tygodniu będą latały airbusem 330-200 z Warszawy do Dubaju. Linie już zatrudniają 300 Polaków i cały czas przyjmują nowych. Linia chce też korzystać z polskiego cateringu.

Gazeta Wyborcza

  • Koniec spółdzielni?

Posłowie PO chcą, by w spółdzielczych blokach, w których choć jeden lokal jest własnością hipoteczną, powstały wspólnoty mieszkaniowe – pisze Gazeta Wyborcza. Ich zdaniem ukróci to wszechwładzę prezesów. Tymczasem prezesi twierdzą, że taki ruch oznacza likwidację spółdzielni.

  • Belką w polisolokatę

Komisja Nadzoru Finansowego rusza na wojnę z lokatami „opakowanymi” jako polisy na życie, by uniknąć podatku Belki - czytamy w Gazecie Wyborczej. Polisolokaty to ostatni sposób na zgodne z prawem ominięcie podatku Belki, który zjada 19 proc. zysków Polaków z oszczędności ulokowanych w bankach, obligacjach, akcjach czy funduszach.

  • W Ameryce zaczęły się łupkowe żniwa

Łupkowy boom w Ameryce zaowocował spadkiem hurtowych cen gazu w Stanach Zjednoczonych aż o 31 proc. Wkrótce zaczną spadać także ceny ropy, odczują to kierowcy na całym świecie – tak przynajmniej wynika z prognoz Agencji Informacji Energetycznej.

Puls biznesu

  • Czarnecki wchodzi na rynek pożyczek

Rynek pożyczek pozabankowych wydaje się być złotą inwestycją. Nie mogło na nim zabraknąć jednego z polskich miliarderów – pisze „PB”. Leszek Czarnecki, za namową byłych menadżerów z Open Finance, wszedł w nowy projekt finansowy AllMoney. Spółka będzie zajmować się sieciowym pośrednictwem kredytowo-pożyczkowym.

W Polsce działają już Provident, niedawno weszły dwie kolejne spółki – Winga i Vanquis Bank. Do wejścia szykuje się także m.in. Alior, który zadeklarował w prospekcie emisyjnym rozwój działalności cansumer finance. Z badań wynika, że tylko co trzeci klient parabanku mógłby dostać kredyt bankowy, ale prawie wszyscy spłacają pożyczki. Tego typu usługi są coraz popularniejsze.

  • Gospodarcze Maliny 2012: antybohaterowie roku

Czytelnicy „Pulsu Biznesu” wybrali „laureatów” Gospodarczych Malin, antynagrody przyznawane przez dziennik i Pracodawców RP. >>> Czytaj więcej

  • Zmierzch zakupów grupowych

Szał na zakupy grupowe w sieci mija. Serwisy typu Groupon, Gruper i Citeam drastycznie ścięły wydatki na reklamę, jednocześnie zmieniając profil działalności. „Zmieniając strategię serwisu Groupon, przestaliśmy być serwisem zakupów grupowych, staliśmy się platformą e-commerce” – powiedziała gazecie dyrektor zarządzająca spółki.

  • Bupa zawojuje Polskę

Brytyjski gigant z branży medyczno-ubezpieczeniowej, który niedawno wszedł do Polski, ujawnił strategię. Choć oficjalnie nie zawarto transakcji z LuxMed, rynek już szykuje się na ofensywę nowego gracza. Spółka zostanie przy abonamentach i ubezpieczeniach, ale być może będzie też inwestować w szpitale.

Polska The Times

  • Polska bez grosza

NBP chce zaoszczędzić na biciu grosza. Amerykanie planują natomiast wybicie monety o nominale 1 biliona dolarów. To pomysł noblisty Paula Krugmana, który sam przyznaje, że jest on głupi, ale nie głupszy niż koncepcja "sztucznego ograniczania zadłużenia". Dlatego popiera to pierwsze rozwiązanie. Polski deficyt, podobnie jak amerykański, też zbliża się do niebezpiecznego progu 55 proc. Oznaczałoby to upadek rządu, który nie przetrwałby wdrażania drakońskich cięć.

Choć oficjalna propozycja z NBP jeszcze nie padła, wiadomo, że koszt produkcji drobnych monet (jedno- i dwugroszówek) zdecydowanie przewyższa ich nominalną wartość.

  • Prezydent na premiera

Spekuluje się, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zastąpi Donalda Tuska w roli premiera. „Trudno w to uwierzyć, patrząc jak rządzi stolicą” – pisze „Polska”.