Przy braku istotnych danych z Europy, uwaga uczestników rynku koncentrowała się na publikacjach z USA. Z jednej strony mieliśmy bardzo dobre dane na temat zamówień na dobra trwałego użytku, które wzrosły w grudniu powyżej oczekiwań rynkowych o 4,6 % w ujęciu miesięcznym, potwierdzając trend wzrostowy tego wskaźnika w ostatnim czasie. Z drugiej strony zostały opublikowane słabsze dane z rynku nieruchomości dotyczące liczby zawartych przedwstępnych umów sprzedaży domów. Publikacje były mieszane, co przełożyło się na stabilizację notowań EURUSD na początku tego tygodnia. Dzisiaj z kolei pozytywnie zaskoczyły dane na temat indeksu zaufania niemieckich konsumentów. Wskaźnik Gfk wzrósł w lutym do poziomu 5,8 pkt. z 5,7 pkt., co w zestawieniu z bardzo dobrym odczytem indeksu ZEW i Ifo nastraja optymistycznie. Dane te nie miały jednak większego przełożenia na notowania euro. EURUSD handlowany jest obecnie we wczorajszym 60-pipsówym zakresie wahań. Techniczny obraz rynku sprzyja jednak kontynuacji wzrostów na tej parze, do czego impulsem będzie test okolic 1,3480. Większej zmienności na eurodolarze możemy spodziewać się popołudniu, kiedy to zostanie opublikowany wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board.

Podczas dzisiejszej sesji wydarzeniem dnia na krajowym rynku była publikacja danych na temat tempa wzrostu gospodarczego Polski w 2012 roku. Przed samą publikacją oczekiwania co do PKB w minionym roku były bardzo słabe i w rzeczywistości opublikowane dane to potwierdziły. Odczyt na poziomie 2,0% w skali roku był niższy niż konsensus rynkowy na poziomie 2,1%, choć pojawiły się głosy, że powyższa prognoza jest już nieaktualna ze względu na serię kiepskich grudniowych danych z Polski o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Notowania złotego pozostawały stabilne w oczekiwaniu na tę publikację, po czym w reakcji na dane PLN zaczął zyskiwać na wartości. Negatywny odczyt był już bowiem w cenach i tylko wskazanie z cyfrą jeden na początku mogło wywołać większą reakcję.

EURPLN

EURPLN handlowany jest poniżej oporu w postaci dolnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie tygodniowym. Istotność tego poziomu w połączeniu ze słabszym odczytem PKB w 2012 roku, który był już w cenach, może przyczynić się do korekty ostatnich wzrostów na eurozłotym. Silne wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia sesyjna.

Reklama

EURUSD

EURUSD zachowuje się dość stabilnie w dniu dzisiejszym. Para pozostaje w węższym zakresie wahań wyznaczonym od dołu i od góry poprzez linie poprowadzone odpowiednio po lokalnych minimach i maksimach. Impulsem do dalszej zwyżki będzie wyjście powyżej strefy oporu 1,3480-1,35. Najbliższa strefa wsparcia rozciąga się w przedziale 1,34-1,3420.

GBPUSD

Funt silnie tracił na wartości podczas wczorajszej sesji. Spadki na GBPUSD wyhamowały w rejonie wsparcia w postaci zniesienia 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od czerwca 2012 roku. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość spadków w rejon 1,5510-1,5520 po krótkiej konsolidacji.

USDJPY

Dolarjen koryguje dzisiaj ostatnie wzrosty. Najbliższe wsparcie w postaci zniesienia 38,2% Fib całości wzrostów z okolic 88 jenów za dolara znajduje się na poziomie 90,00. Korekta raczej będzie płytka ze względu na dobre nastroje utrzymujące się na rynkach akcji, a także silny trend spadkowy na jenie.