Zdaniem niemieckiego ministra, we wszystkich krajach strefy euro udało się zrobić znaczne postępy w walce z kryzysem, choć to jeszcze nie koniec drogi. Jak mówił, kryzys jeszcze nie minął, ale strefa euro jest w o wiele lepszej sytuacji niż przed rokiem.

Schaeuble dodał, że strefa jest na dobrej drodze, by ograniczać skutki kryzysu i krok po kroku iść do przodu. Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Garcia-Margallo zwracał jednak uwagę, że Europie nie wystarczy samo redukowanie deficytów. Jak mówił, porównując obecny rozmiar deficytów budżetowych strefa euro jest w lepszej kondycji niż Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Japonia. Ale - jak zaznaczał - inwestorzy preferują właśnie te kraje, bo nie wierzą, że w strefie euro jest wola, aby budować bardziej solidne ramy ekonomiczne niż te istniejące obecnie.

Uczestnicząca w debacie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite dodawała z kolei, że obecny kryzys nie jest kryzysem waluty, ale politycznego i gospodarczego przywództwa. Kryzys finansowy w Europie był jednym z tematów pierwszego dnia tegorocznej konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

Reklama