Według danych podanych przez Narodowe Biuro Statystyczne i Chińską Federację Logistyki i Zakupów, Purchasing Managers’ Index (PMI) dla usług wzrósł w styczniu do 56,2 pkt. z 56,1 pkt. w grudniu. Indeks PMI dla usług powstaje w oparciu o ankiety przeprowadzone wśród menedżerów z 1200 przedsiębiorstw działających w 27 różnych branżach. Jego wartość powyżej 50 pkt. oznacza ożywienie w sektorze.

W reakcji na opublikowane dane wzrost odnotował Shanghai Composite Index, wzmacniając tym samym swoje zeszłotygodniowe zyski, największe od października 2011 roku. Jest to przejawem optymizmu inwestorów i analityków co do utrzymania przez Chiny wysokiego tempa wzrostu gospodarczego. Coraz silniejszy sektor usług może pomóc władzom w skierowaniu Chin na ścieżkę zrównoważonego wzrostu i zwiększeniu roli wewnętrznej konsumpcji w rozwoju gospodarki.

„Chiny są na dobrej drodze do łagodnego wzrostu.” mówi Ding Shuang, starszy ekonomista w Citigroup. „Zmniejszające się ryzyko pogorszenia koniunktury, a także rosnące oczekiwania inflacyjne powodują, że władze zamiast polityki łagodzenia mogą przyjąć bardziej neutralną postawę.” Ekonomista przewiduje, że inflacja do końca 2013 roku wzrośnie do 3,5 proc. w porównaniu z 2,5 proc. w grudniu, zaś tempo wzrostu gospodarczego przekroczy 8 proc. Według Shuanga będzie to skutkiem ubiegłorocznej rządowej polityki wspierania inwestycji i wydatków infrastrukturalnych.

Gospodarka przyspiesza, powraca ryzyko inflacji

Reklama

Chińska gospodarka urosła w ostatnim kwartale 2012 roku o 7,9 proc. Co znamienne, dynamika wzrostu PKB przyspieszyła pierwszy raz od dwóch lat. Według ekonomistów przebadanych przez Bloomberg News tempo rozwoju chińskiej gospodarki może wynieść w pierwszym kwartale 2013 roku nawet 8,1 proc.

Wyzwaniem dla władz w Pekinie mogą być rosnące ceny nowych mieszkań i przyspieszająca inflacja, która według niektórych ekonomistów może zaszkodzić chińskiej gospodarce. Ceny nowych mieszkań wzrosły w styczniu o 1 proc. pomimo starań rządu, który od dawna próbuje „schłodzić” rynek nieruchomości. Z kolei inflacja wzrosła w grudniu w tempie najszybszym od 7 miesięcy i wyniosła 2,5 proc. Jak zasygnalizował premier Wen Jiabao w komentarzu z 30 stycznia, Chiny „nigdy nie mogą sobie pozwolić na lekceważenie inflacji”.

Wzrost PKB może się osłabić w kolejnych kwartałach 2013 roku. Łagodna polityka gospodarcza wyczerpie swój potencjał, zaś rząd nie będzie mógł pozwolić sobie na dalsze jej poluzowanie w obawie przed rosnącą presją inflacyjną.” - mówi Hang Zhiwei, ekonomista Nomura Holdings Inc.