"Warunki porozumienia zadowalają obie strony. Sprzedaż niektórych elektrowni jest zgodna ze strategią CEZ, polegającą na eksploatowaniu w przyszłości tylko zmodernizowanych elektrowni węglowych i jednocześnie, z punktu widzenia Komisji Europejskiej, chodzi o pożądane wzmocnienie konkurencji na rynku" - głosi komunikat.

Spółka podaje, że czerwcu 2012 r. zaoferowała KE, że ukończy postępowanie przez zobowiązanie się do sprzedania którejś z elektrowni: Počerady, Chvaletice, Dětmarovice lub wspólnie elektrowni Tisová i Mělník 3. CEZ niezwłocznie w czerwcu ubiegłego roku rozpoczął proces sprzedaży tych elektrowni i otrzymał oferty kupienia elektrowni Počerady, Chvaletice i Dětmarovice.

Natomiast zmienione porozumienie już nie obejmuje elektrowni Dětmarovice. Głównym powodem wyłączenia Dětmarovic jest zapewnienie pełnej porównywalności między poszczególnymi wariantami zobowiązań, przede wszystkim z punktu widzenia paliwa - węgla brunatnego. W przypadku tej elektrowni CEZ rozważa sprzedaż na podstawie otrzymanych ofert również w sytuacji, kiedy taka transakcja nie będzie miała związku z ukończeniem postępowania Komisji Europejskiej, podano także.

"Ze względu na jakość uzyskanych ofert zakupu elektrowni i ze względu na stopień zaawansowania pertraktacji spółki CEZ ze spółką Czech Coal o długoterminowych dostawach węgla dla elektrowni Počerady, CEZ uważa za najbardziej prawdopodobne to, że spełni warunki porozumienia z Komisją Europejską, sprzedając elektrownię Chvaletice" - czytamy dalej w komunikacie.

Reklama

Spółka podaje, że w wyżej wymienionych przypadkach chodzi o elektrownie, gdzie CEZ nie planuje zasadniczej modernizacji, ale stopniowe obniżanie produkcji w zależności od osiągania końca żywotności technicznej poszczególnych urządzeń.

KE w przypadku ukończenia postępowania na podstawie porozumienia przyjmie zobowiązania zaproponowane przez CEZ i ukończy całe postępowanie bez dalszego dochodzenia i ustalania, czy spółka dopuściła się postępowania niezgodnego z prawem. Z punktu widzenia Komisji porozumienie zapewnia dostateczne wzmocnienie konkurencji na rynku tak, że nie trzeba dalej kontynuować dochodzenia.

Porozumienie wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii, Albanii i Turcji. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży CEZ sięgnęły 215,09 mld CZK w 2012 r.