Dziennik Gazeta Prawna

  • Nowa ulga na innowacje? Minister szykuje rewolucję

26 proc. wydatków poniesionych przez przedsiębiorców na badania i rozwój będzie można odliczyć od podatku – to propozycja Ministerstwa Gospodarki. Nowa ulga, która ma zwiększyć innowacyjność polskich firm, zastąpi mało efektywna i niedopasowana do obecnych potrzeb rynkowych ulgę na nabycie nowych technologii.

>>> Czytaj całość

Reklama
  • W Polsce żyją dzieci, które nigdy nie jadły zupy

Według Eurostatu co trzecie dziecko w Polsce dotyka bieda. Z innych badań wynika, że nawet co 10. polskie dziecko jest niedożywione, a dla 70 tys. dzieci obiad w szkolnej stołówce jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia.Co prawda rodziny mogą korzystać z programów pomocowych oferowanych przez gminy lub ośrodki pomocy społecznej, ale nie zawsze to robią.

>>> Czytaj całość

  • Nikt do końca nie wie, co ma na talerzu

Rozproszona kontrola nad żywnością nie chroni konsumentów. Afera z koniną stawia pod znakiem zapytania jakość jedzenia wytwarzanego w Polsce. Konina, którą odkryto w mrożonych klopsikach z Ikei, stała się źródłem podejrzeń, że to z Polski pochodzi wołowina z domieszką koniny, sprzedawana w całej Europie.

>>> Czytaj całość

Puls Biznesu

  • Nadchodzi hossa w medycznych transakcjach

Brytyjski gigant medyczno-ubezpieczeniowy Bupa oraz inwestorzy finansowi prowadzą zaawansowane rozmowy w sprawie objęcia nowej emisji Scanned – kontrolowaną przez fundusz Black Lion grupę medyczną. Black Lion chce sfinalizować transakcję do końca pierwszego kwartału, powiedział prezes funduszu Maciej Wandzel. Scanned planuje emisję 8,25 mln akcji, z czego część obejmie obecny akcjonariusz.

  • Buraki w odwrocie

Pomidory, ogórki i pieczarki - to na nie powinni postawić polscy producenci. Tradycyjne polskie warzywa tracą. Polacy jedzą coraz mniej warzyw. W ostatnich latach najmocniej traciły te tradycyjnie polskie: buraki, kapusta, marchew i cebula. Eksperci zwracają uwagę, że dzięki większemu wyborowi warzyw świeżych i przetworów Polacy coraz częściej szukają nowych smaków i próbują warzyw jeszcze niedawno niedostępnych na sklepowych półkach.

  • Prawo wymusza mięsny exodus

Zakłady mięsne od dwóch miesięcy nie mogą dokonywać uboju rytualnego, który stanowił podstawę dla 10 proc. polskiego eksportu drobiu oraz prawie jednej trzeciej eksportu wołowiny. Łącznie ta część rynku jest warta 2 mld zł. Producenci mięsa przenoszą biznes za granicę i są zmuszeni redukować zatrudnienie.

Gazeta Wyborcza

  • Polscy bezdomni emigranci

Co 10. bezdomny w Londynie jest Polakiem. W ciągu ostatnich 6 lat Fundacja Barka pomogła wrócić do kraju ponad 6 tysiącom polskich bezdomnych. Teraz jednak jej brytyjski ośrodek może przestać istnieć – pisze Gazeta Wyborcza. Władze brytyjskie nie chcą już finansować polskiej fundacji, a wymyślony przez Polaków program pomocy bezdomnym chcą kontynuować na własną rękę. Z braku pieniędzy mogą nawet próbować siłowego pozbywania się bezdomnych Polaków z Londynu.

  • Topnieją miliardy dla regionów

Jeszcze tydzień temu część województw cieszyła się z dodatkowych setek milionów euro obiecanych z Unii na lata 2014-2020. Jednak gdy marszałkowie usiedli nad kalkulatorami okazało się, że setki milionów stopniały do kilkudziesięciu mln euro. Są też tacy, którzy wyliczyli, że stracą na nowym podziale środków z UE – czytamy w Gazecie Wyborczej. W sumie do regionów ma trafić 22,8 mld euro. W poprzedniej perspektywie było to 19,8 mld euro.

  • Przyszłość ma skośne oczy

Chiny, Japonia i Korea Południowa zdominowały tegoroczny kongres komórkowy w Barcelonie. Producenci z Azji przebili innych technologią, wyglądem i wykonaniem swoich urządzeń. Oprócz dobrej jakości sprzętu, Azjaci kuszą też agresywną promocją i skutecznie zdobywają klientów. W tej branży „chińska tandeta” to już przeszłość, a „made in China” – przyszłość – pisze Gazeta Wyborcza.

Rzeczpospolita

  • Polski mały biznes w minorowych nastrojach

Aż 47 proc. małych i średnich firm przewiduje pogorszenie warunków gospodarczych i tylko 3,2 proc. badanych uważa, że polska gospodarka ma się dobrze, Rzeczpospolita cytuje wyniki badania firmy KerellaResearch Instytut Badań i Rozwiązań B2B.

  • Polska skazana na imigrantów

Polsce potrzebni są imigranci, jednak nie potrafimy ich zatrzymać. Choć w ubiegłym roku na saksy do naszego kraju przyjechało rekordowo dużo obcokrajowców, z samego Wschodu 244 tysiące, to i tak jest to kropla w morzu potrzeb. Jak wynika z najnowszego raportu fundacji Energia dla Europy, który poznała gazeta, aby nasz kraj się nie wyludniał do 2050 roku powinno się tu osiedlić ponad 5 milionów osób.

  • Miliony WGI wyparowują

Pod nosem prokuratury rozpływa się zabezpieczony przez Skarb Państwa majątek oskarżonych. Należał on do szefów grupy spółek działających pod nazwą Warszawska Grupa Inwestycyjna - Macieja S., Łukasza K. oraz Andrzeja S. "Rzeczpospolita" zauważa, że blisko tysiąc dwustu pokrzywdzonych klientów WGI nie ma co liczyć na odzyskanie choć części pieniędzy z zabezpieczonego przez śledczych majątku.