Średnia stopa zwrotu większości kategorii funduszy inwestycyjnych była w lutym ujemna – wynika z danych, które dla DGP zebrał Expander Advisors. Najgorzej wypadły fundusze akcyjne. – W lutym WIG20 stracił 1,9 proc., a sWIG80 prawie 1,7 proc. Na małym plusie, 0,2 proc., znalazł się jedynie mWIG40. To ma odzwierciedlenie w wynikach krajowych funduszy akcyjnych – mówi Piotr Nowak, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych Expandera.
Najbardziej straciły Axa Akcji (4,17 proc.) oraz Amplico Akcji i Amplico Akcji Małych Spółek (odpowiednio ok. 4 proc. i 3,24 proc.). Na przeciwnym biegunie są dwa fundusze Aliora: stawiający na stabilne spółki zyskał 4,3 proc., a agresywny – aż 4,56 proc.
Źle się też działo w funduszach inwestujących w akcje zagranicznych firm. Spadki zaliczyły instrumenty nastawione na papiery spółek z naszego regionu, Rosji, Turcji czy Chin. Lutowe straty nierzadko przekraczały 4 proc. Tylko jeden kierunek geograficzny okazał się strzałem w dziesiątkę. – Rewelacją miesiąca okazały się fundusze inwestujące w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie rynek akcji jest w silnym trendzie wzrostowym już od listopada zeszłego roku – mówi Piotr Nowak. W lutym PKO Akcji Rynku Japońskiego zyskał ok. 4,7 proc., zaś ING (L) Japonia – blisko 5,1 proc.
Jeszcze lepszy niż japońskie akcje okazał się prof. Krzysztof Rybiński, dokładniej zaś jego autorski fundusz Eurogeddon. Instrument, który został skonstruowany tak, że im bardziej realny jest scenariusz bankructwa Grecji, im poważniejsze kłopoty innych krajów Europy Południowej oraz realniejszy rozpad strefy euro, tym jego zyski są wyższe, miał w lutym aż 7-procentową stopę zwrotu. To zasadnicza zmiana, dotychczas bowiem Eurogeddon był pod kreską. Jego stopa zwrotu z ostatnich 12 miesięcy to minus 33 proc.
Reklama
W czołówce tworzonego co miesiąc przez Expandera rankingu TFI nie zaszły zmiany. Swoje dotychczasowe pozycje na podium utrzymały Quercus, Aviva Investors oraz Noble. Niżej doszło jednak do kilku przetasowań. Na 5. pozycję, awansując w porównaniu z sytuacją z końca stycznia aż o osiem miejsc, wskoczyła Ipopema. Tyle samo oczek zyskał AgioFunds (w lutym pozycja 17.). Najbardziej – o dziewięć miejsc – spadła za to Axa, która w minionym miesiącu znalazła się w rankingu dopiero na 15. pozycji. Ostatnie miejsce wciąż zajmuje Idea.