Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet postanowiliśmy oddać dużą część naszej strony kobietom i sprawom ich dotyczącym.

Robimy to po to, żeby zwrócić uwagę na fakt, że kobiety wciąż zarabiają dużo mniej niż mężczyźni, nawet na tych samych stanowiskach. Różnice są widoczne zarówno na poziomie indywidualnym, jak i w uśrednionych zarobkach. Średnie te zawyża zapewne fakt, że na najwyższych – a więc najwyżej opłacanych – stanowiskach znajdują się w przytłaczającej większości mężczyźni. W Polsce w zarządach spółek jest tylko 12 proc. kobiet i odsetek ten nie zmienia się od lat.

W naszym kraju nierówności w sytuacji zawodowej kobiet są wciąż duże, ale możemy się nieco pocieszyć tym, że na tle innych państw wcale nie wypadamy najgorzej. Według sporządzonego przez The Economist „Indeksu szklanego sufitu” na 26 wysoko rozwiniętych społecznie państw zajmujemy dziewiąte miejsce pod względem sytuacji zawodowej kobiet. Indeks ten bierze pod uwagę pięć wskaźników: porównywana jest liczba kobiet i mężczyzn z wyższym wykształceniem, proporcje płci na rynku pracy, różnice w zarobkach, proporcje płci na najwyższych stanowiskach i koszty opieki nad dzieckiem.

Różnice w tych względach wypadają zawsze na niekorzyść kobiet, lecz najmniejsze dysproporcje odnotowano w Nowej Zelandii oraz Norwegii i Szwecji. Polsce udało się jednak w tym względzie wyprzedzić chociażby Danię.

Reklama

Ale piszemy też dziś o kobietach, które w świecie biznesu radzą sobie świetnie. Zrobiliśmy wywiad z Agnieszką Orłowską, która w HP zarządza kilkoma tysiącami osób oraz Jadwigą Sztabińską, jedyną w Polsce kobietą na stanowisku redaktora naczelnego ogólnopolskiego dziennika. Piszemy też o Marissie Mayer, żelaznej damie na czele Yahoo!, którą bez wątpienia można nazwać jedną z kilku najbardziej wpływowych osób w Dolinie Krzemowej.

Samej genezie Dnia Kobiet towarzyszy pewna kontrowersja. Krąży wokół niej historia, według której święto to zostało ustanowione na pamiątkę wielkiego protestu kobiet pracujących w fabryce tekstylnej w Nowym Jorku, podczas którego w pożarze zginęło 126 z nich. Nikt nie był jednak do tej pory w stanie potwierdzić, że takie wydarzenie miało w ogóle miejsce, a niektórzy twierdzą, że historia ta wynika z pomylenia faktów lub z chęci zamaskowania socjalistycznej natury tego święta. Pierwszy Dzień Kobiet odbył się bowiem z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki w 1909 roku i przez długi czas święto było organizowane przede wszystkim przez ruchy socjalistyczne i wykorzystywane jako narzędzie propagandy komunistycznej.

My skupimy się dzisiaj na faktach oraz współczesnych kobietach, które można sobie postawić jako wzorzec. Zapraszamy do lektury!