Dziennik Gazeta Prawna

  • Popyt na diesla gwałtownie się załamał

W dłuższej perspektywie rozwój nielegalnego obrotu zagraża stabilności sektora paliw w Polsce – alarmują eksperci. >>> Czytaj więcej

  • Rosja szuka Cypru 2.0. Na celowniku Łotwa
Reklama

Łotwa jest kandydatem do przejęcia części rosyjskich pieniędzy, do tej pory deponowanych na Cyprze. Przyjęcie miliardów ze Wschodu może jej jednak uniemożliwić wejście do strefy euro. Ryga chciałaby przyjąć wspólną walutę w styczniu 2014 r. >>> Czytaj więcej

  • Francuski fiskus nie odpuści bogaczom

Mimo że pomysł socjalistów o nałożeniu specjalnego podatku od dochodów najbogatszych Francuzów został zablokowany przez Trybunał Konstytucyjny, rząd w Paryżu nie daje za wygraną. Zamiast planowanych 75 proc., zarobki milionerów mają być uszczuplone przez skarbówkę o 66,6 proc., jednak dotkną kilkakrotnie więcej płatników. A to zła wiadomość dla francuskiej gospodarki, która dusi się w fiskalnym uścisku – ostrzegają analitycy ośrodka Concorde. >>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

  • Kryzys zagląda Polakom do talerzy

Spowolnienie gospodarcze odbija się na decyzjach zakupowych Polaków. Oszczędzają oni już nawet na jedzeniu, którego kupują coraz mniej. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku sprzedaż detaliczna żywności i napojów spadła odpowiednio o 3,6 i 0,8 proc. względem ubiegłego roku. Duży spadek miał miejsce między innymi w konsumpcji mięsa wieprzowego.

  • Polska potęgą eksportu AGD

Wartość polskiego eksportu sprzętu AGD wzrosła w 2012 roku o 10 proc. i wyniosła 14 mld złotych. Na rynki zagraniczne trafia średnio 80 proc. wyprodukowanego w kraju sprzętu. Głównym odbiorcą wciąż są kraje zachodnie, ale rynek wschodni również cieszy się coraz większym zainteresowaniem. >>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

  • Słowacy się z nami żrą

Od roku w Czechach i na Słowacji prowadzona jest kampania dyskredytowania polskiej żywności, skarży się Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Potwierdza to informator z kręgów rządowych. Informowanie przez czeski i słowacki rząd o wpadkach Polski, a pomijanie incydentów związanych z żywnością z Niemiec, Francji czy Włoch dowodzi tendencyjności działań, mówi informator. Polska żywność zalewała tamtejsze rynki i lokalni producenci nie wytrzymywali konkurencji, ale już widać efekty czarnej kampanii – spada czeski import serów, jaj i warzyw z Polski.

  • Tajny audyt SKOK-ów

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe mają na depozytach 16 mld zł i więcej oddziałów niż PKO BP, jednak do jesieni 2012 r. nie podlegały nadzorowi KNF i nie publikowały wyników. W momencie wejścia w życie nowej ustawy KNF zleciła SKOK-om szczegółowy audyt, który zakończył się na początku roku, ale jego wyników nie opublikowano. Ministerstwo Finansów nabiera wody w usta. Ostatnie dane z GUS z 2011 r. wskazują, że 13 z 59 kas przyniosło straty, a ich kapitał własny wynosił 3,6 proc. depozytów oraz 5,2 proc. udzielonych pożyczek, co jest znacznie niższą stopa niż w bankach.

Puls Biznesu

  • PKP popłynęły na dworcach

Kolej źle gospodarowała pieniędzmi przeznaczonymi na remonty - tak wynika z audytu Ministerstwa Transportu i wewnętrznej kontroli spółki.

W ciągu ostatnich 3 lat PKP udało się odnowić i oddać do użytku 45 obiektów. 22 inwestycje są na etapie budowlanym, a 45 kolejnych jest w przygotowaniu. Jednak realizacja części z tych inwestycji kosztowała więcej niż zakładano na początku. W skrajnych przypadkach było to 240 procent ceny początkowej. Ministerstwo Transportu stwierdziło, że PKP nie potrafiła wykorzystać w pełni otrzymywanych dotacji.

  • Świat zbiera kasę na polskie nieruchomości

Zagraniczne fundusze inwestycyjne zamierzają inwestować w Polsce, m. in. IVG, Peakside Capital, Tristan Capital i Hines, który stworzy fundusz specjalnie na inwestycje w naszym kraju. Fundusze emerytalne szukają dobrych biurowców w Warszawie i centrów handlowych w dużych miastach.

  • Polskie firmy odpuszczają 25 mld USD

Bank Światowy oferuje co roku kontrakty warte 25 mld USD, jednak firmy z Polski praktycznie w ogóle nie starają się o kontrakty finansowane przez BŚ. W latach 2007-2012 z ok. 600 tys. kontraktów tylko 20 przypadło polskim firmom za granicą, a w kraju wygrywa średnio 12 firm z Polski.