Dziennik Gazeta Prawna

  • Deficyt w Komisji Europejskiej, unijne programy zagrożone

Brytyjczycy i Holendrzy nie chcą słyszeć o łataniu dziury w kończącej się perspektywie budżetowej. A bez tego Unia zostanie z kolejną dziurą budżetową. A bez rewizji budżetu UE na 2013 r. nie da się opłacić zaległych, ubiegłorocznych faktur opiewających w sumie na 11,2 mld euro. Czytaj więcej >>>

  • Inwestycje drogowe: polityczny sojusz na rzecz obwodnic
Reklama

Posłowie PO, PSL i PiS opracowują kryteria dla rządu, według których powinien planować kolejne inwestycje drogowe. To może być furtka dla samorządów, które przegrały z ministrem transportu walkę o obwodnice dla swoich miast i miasteczek. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu:

  • Prywatyzacja się kończy, nacjonalizacja zaczyna

Prywatyzacja się kończy, nacjonalizacja zaczyna. Jeśli rząd zlikwiduje otwarte fundusze emerytalne, przejmie kontrolę w kilkudziesięciu prywatnych firmach. "Przeniesienie pieniędzy z OFE do ZUS sprawi, że budowane prze lata prywatne biznesy przejdą w ręce skarbu, a warszawska giełda zostanie zdołowana przez lata" - pisze "PB". Czytaj więcej >>>

  • Rząd idzie na wojnę z mafią podatkową

Ministerstwo Finansów wdroży unijne przepisy dotyczące przekrętów vatowskich, przez które budżet państwa traci miliardy - pisze "PB". Szef resortu, Jacek Rostowski, zmienił zdanie w tej sprawie. Wcześniej był przeciwny mechanizmowi szybkiego reagowania, którego celem jest zwalczanie wyłudzeń podatku VAT na obszarze UE. Nowe przepisy pozwolą rządowi w szybkim czasie - nawet do miesiąca - uzyskać zgodę KE na wprowadzenie tzw. "odwróconego VAT-u", ułatwiające walkę z oszustami w branżach najbardziej zagrożonych wyłudzeniami podatkowymi. Obecnie na taką zgodę rząd musi czekać ponad rok. Mechanizm pozwoli walczyć ze znanymi z mediów przypadkami mafii paliwowej, złomiarskiej, czy stalowej.

  • Kryzys argentyński wraca po 12 latach. Rekordowe załamanie kursu peso

Czarne chmury znów zawisły nad Argentyną. Powódź, która we wtorek nawiedziła Buenos Aires nie ominęła też tamtejszych rynków finansowych - pisze "PB". Rządowe restrykcje, m.in. zakaz kupowania zagranicznych walut w celach inwestycyjnych nałożony przez prezydent Cristinę Fernandez, nie zdołały zapobiec krachowi walutowemu, kurs argentyńskiego peso załamał się i spadł poniżej 41 proc. oficjalnego kursu. Przyczyną pogłębiającej się ucieczki krajowych inwestorów do dolara jest inflacja.

  • Pensje prezesów: rząd zapłaci jak biznes

Resort skarbu zmienia warunki płac menadżerom państwowych firm. Dotychczasowe przepisy są niejasne i pozwalają obchodzić tzw. "ustawę kominową" na różne sposoby. W świetle nowych przepisów płace menadżerów wysokiego szczebla będą podzielone na dwie części - stałą (60 proc.) oraz zmienna (40 proc.). Ta druga będzie wypłacana w zależności od wyników jakie osiąga spółka. Zmiana nie dotyczy kontraktów już zawartych, zatem nie obejmie obecnych prezesów.

Gazeta Wyborcza

  • InterCity kupuje pociągi za 1,5 mld zł

W przetargu na zakup 20 nowoczesnych pociągów mogących jeździć co najmniej 160 km/h InterCity otrzymała cztery oferty. Chodzi tzw. składy zespołowe, czyli pociągi elektryczne wyglądem przypominające zamówione wcześniej Pendolino. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 1,5 mld zł. Pociągi mają być dostarczone w drugiej połowie 2015 roku i będą kursować na trasach: Warszawa -Bydgoszcz, Olsztyn - Kraków, Gdynia - Katowice oraz Kraków - Szczecin.

  • Emeryci mogliby mieć więcej

NBP krytykuje sposób inwestowania OFE i wysokość pobieranych przez nie opłat. Przekonuje, że oszczędności emerytów mogłyby być nawet o 12 proc. wyższe, gdyby inwestować je inaczej – czytamy w Gazecie Wyborczej. NBP proponuje, by wprowadzić ocenę wyników OFE – w przypadku, gdy fundusze zarabiałyby zbyt mało, ich właściciele musieliby dopłacać emerytom.

  • Milion euro za gazetę bez reklam

Na powstanie holenderskiej gazety ”De Correspondent” zrzuciło się ponad 17 tysięcy osób. Wpłacili oni po 60 euro od osoby. W ten sposób, zaledwie w ciągu ośmiu dni uzbierano ponad milion euro. Gdy cyfrowa gazeta wystartuje, „składkowi” czytelnicy będą już mieli wykupiony abonament na cały rok. W „De Correspondent” , obok długich form dziennikarskich, mają się znaleźć bieżące informacje, publicystyka i Analizy. Co najważniejsze, w gazecie nie będzie reklam.

Rzeczpospolita

  • Polska rodzina płaci najwięcej

Państwo polskie zbyt słabo wspiera rodziny wychowujące dzieci, choć sytuacja demograficzna w naszym kraju jest bardzo zła. Jak wynik z najnowszego raportu OECD, Polska ma jeden z najmniej przyjaznych systemów opodatkowania rodzi i oskładkowania ich pensji – pisze Rzeczpospolita. W rankingu OCED dotyczącym wysokości narzutów na wynagrodzenia rodzin znaleźliśmy się na 11. miejscu wśród 34 najlepiej rozwiniętych krajów świata.

  • Luksusowe auta odporne na kryzys

Mimo kryzysu, rynek samochodów klasy Premium ma się świetnie. Również w Polsce luksusowe auta dobrze się sprzedają. W lutym zarejestrowano w sumie 1863 samochody droższych Mare. To o 7,7 proc. więcej niż rok wcześniej i o 15 proc. więcej niż w styczniu. Na pierwszym miejscu wśród najlepiej sprzedających się luksusowych marek na świecie wciąż znajduje się BMW. Na drugim plasuje się Audi, a na trzecim – Mercedes.

  • Produkcja polskiego grafenu ruszy w przyszłym roku

Konsorcjum Grafmet opracowuje technologię przemysłowej produkcji grafenu. Ma ona ruszyć już pierwszym kwartale 2014 roku. Inwestycja jest warta 6,5 mln zł – pisze Rzeczpospolita. Polski grafen będzie przełomem w elektronice – wkrótce może wyprzeć krzem z komputerów. Materiałem interesuje się także branża motoryzacyjna, lotnicza, kosmiczna i energetyczna.

  • Ceny mieszkań spadają wolniej

Jak wynika z prognoz analityków BRE Banku, na których powołuje się Rzeczpospolita, ceny mieszkań na rynku wtórnym mogą jeszcze znacząco spadać w tym roku – nawet o kilkanaście procent. W przypadku nowych nieruchomości skala obniżek będzie zdecydowanie niższa. Średnio w tym roku spadki stawek na rynku pierwotnym mogą być jednocyfrowe, sięgające maksymalnie 10 proc. Przecen można się spodziewać szczególnie w przypadku małych, dwupokojowych mieszkań, których jest najwięcej na rynku.