Miasto Swan oraz rada hrabstwa Moree Plains pozwały w czwartek S&P i jej spółkę-matkę, koncern Mc Graw-Hill Cos. do sądu federalnego w Sydney, twierdząc, że ratingi przyznane przez agencję syntetycznym papierom wartościowym opartym na długu (Synthetic CDO) były mylące. Dwóch powodów reprezentuje około 90 rad, organizacji religijnych i funduszy.

Sprawa wytoczona w Australii utoruje drogę podobnym procesom w Europie” – twierdzi John Walker, szef firmy prawniczej IMF (Australia) – „Agencja ratingowe odegrały kluczową rolę w niewłaściwym lokowaniu miliardów dolarów na całym świecie w latach 2005-2008 i jest istotne, aby poniosły za to odpowiedzialność”.

Swan i Moree Plains kupiły serię obligacji wycenianych na 76,5 mln australijskich dolarów (79 mln USD), które straciły 83,3 proc. swej wartości – wynika z pozwu. Chodzi o CDOs, zabezpieczone aktywami instrumenty finansowe, które w czasie globalnego kryzysu finansowego w 2007 niemal z dnia na dzień zmieniły się w bezwartościowe świstki papieru.

>>>> Czytaj też: Australia na zakręcie: konieczne reformy i odsunięcie się od Chin

Reklama

„Nasze ratingi opierały się na formułowanych w dobrej wierze ocenach naszych analityków i odzwierciedlają stan wiedzy, jaką w danym czasie posiadali” – czytamy w oświadczeniu S&P w Australii. Agencja ratingowa zapowiedziała, że będzie się bronić w procesie.

Sędzia Australijskiego Sądu Federalnego Jayne Jagot stwierdziła w listopadzie, że S&P, bank ABN Amro i firma Local Government Services ponoszą odpowiedzialność za wprowadzenie w błąd innych miast prezentując oceny i ratingi, które sugerowały klientom, że mają do czynienia z bezpiecznymi inwestycjami. Miastom przyznano odszkodowanie w wysokości 20,2 mln australijskich dolarów plus zwrot kosztów procesowych. S&P i ABN Amro wniosły apelację od wyroku sędziny Jagot. Terminu rozprawy jeszcze ustalono.

W lutym USA pozwały Standard & Poor’s o 5 mld dolarów za sztuczne windowanie ratingów papierów wartościowych zabezpieczanych hipotekami, aby zdobyć klientów. Przyspieszyło to wybuch najgorszego kryzysu finansowego od lat 1930. W latach 2004-2007 agencja sporządziła ratingi papierów wartościowych zabezpieczanych hipotekami o nominalnej wartości 2,8 bln dolarów i CDO-sów wartości 1,2 bln dolarów.

>>> Czytaj też: Agencje ratingowe: historia pewnego krachu