Dziennik Gazeta Prawna

  • Leming i moher, a co pomiędzy?

Marek Ziółkowski rozmawia o tym, czym różnią się status przypisany i osiągany, a także ile mamy klas społecznych w Polsce. >>> Czytaj więcej

  • Pieniądz na jałowym biegu
Reklama

Drukowanie miliardów dolarów i euro to fikcja, a gospodarka i tak nic z tego nie ma. Jak luzowanie polityki monetarnej sprawia, że zalewa nas fala pustego pieniądza. >>> Czytaj więcej

  • Homo perfectus

Zadaniowość jako tryb działania przenosimy ze środowiska pracy do naszego życia prywatnego. To przez to dążymy do perfekcji w każdej możliwej dziedzinie, a to psuje nam psychikę. >>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

  • Nikomu nie opłaca się chorować tak, jak mundurowemu

Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, mundurowi na zwolnieniu lekarskim cieszą się wyjątkowymi przywilejami. Otrzymują 100 proc. pensji (cywile jedynie 80 proc.), a w dodatku cały okres choroby wlicza im się do stażu pracy. Jak wylicza Gazeta Wyborcza, sami policjanci co miesiąc biorą 183 tys. zwolnień, a do służby każdego dnia nie stawia się ponad 6 tys. funkcjonariuszy. W przybliżeniu odpowiada to dwóm średniej wielkości komendom wojewódzkim. W 2011 r. policjanci byli na zwolnieniach przez 2,2 mln dni. Trudno również stwierdzić, w ilu przypadkach zwolnienie chorobowe jest nadużywane, bowiem mundurowych nikt nie może kontrolować. Chociaż rząd obiecał zmienić przepisy, dotychczas tego nie zrobił – w opozycji są związkowcy.

  • Polski rolnik biedy nie klepie

Dzisiejszy polski rolnik to wykształcony czterdziestoparolatek – pisze "Gazeta Wyborcza". Nie narzeka na sytuację materialną, a na tle Europy wypada wręcz rewelacyjnie. Mimo że na polskiej wsi występują spore obszary biedy, to „prawdziwi” rolnicy – według definicji unijnej właściciele ponad 15 ha, bo dopiero takie gospodarstwo może zapewnić utrzymanie – nie mają się najgorzej. Ich realne dochody wzrosły w porównaniu z 2005 rokiem o 82 proc. Zgodnie z badaniem firmy Martin & Jacob w ubiegłym roku aż 48 proc. rolników pozytywnie oceniło swoją sytuację materialną, zaś negatywnie – 13 proc. Polscy rolnicy są też coraz lepiej wykształceni (58 proc. ma wyższe wykształcenie, 4 lata temu było to 44 proc.), a także – co jest fenomenem w Europie i na świecie – coraz młodsi. Aż 70 proc. rolników w Polsce ma poniżej 40. roku życia.

Rzeczpospolita

  • Polacy nie budują już dróg

Polskie firmy z powodu problemów ze zdobyciem kapitału przestają startować w przetargach na budowę dróg – pisze „Rzeczpospolita”. Największe przedsiębiorstwa zajmujące się budową dróg po prostu zniknęły z rynku, a mniejsi gracze mają problem ze zdobyciem środków na realizacje inwestycji. Coraz więcej ofert w rządowych przetargach składają firmy nowe na naszym rynku, przede wszystkim z Czech. W sześciu największych ostatnio przetargach na 43 złożone oferty zaledwie trzy należały do firm z kapitałem polskim. Ostatnie upadłości w branży budowlanej i zerwane kontrakty sprawiły, że firmom coraz trudniej uzyskać finansowanie i gwarancje bankowe.

  • Polskie przetargi wojskowe pod lupą Brukseli

Komisja Europejska będzie sprawdzać plan inwestycji modernizacyjnych polskiej armii – pisze "Rzeczpospolita". Planowane w Polsce wojskowe zamówienia (warte w najbliższej dekadzie ok. 130 mld zł), a także duży potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego, mogą rodzić pokusę naruszania prawa unijnego – chodzi o dyrektywę obronną 81 i generalną zasadę otwartego, wspólnego rynku w dziedzinie zakupów militarnych. Polska zamierza wybrać wojskowy sprzęt odstępując od zasad w pełni wolnej konkurencji, zaś przedstawiciele Komisji Europejskiej zamierzają przyjrzeć się uzasadnieniom dla skorzystania z tej możliwości (daje ją art. 346 traktatu o UE).

Puls Biznesu

  • Znikająca platyna

Na polskich granicach giną towary warte setki milionów złotych. Jest to dowód na rozkwit szarej strefy, bowiem giną one tylko na papierze. Rozbieżności w deklaracjach przewozu cennych metali i telefonów wynoszą grubo ponad miliard złotych, a traci na tym budżet. >>> Czytaj więcej

  • RWE chce wcisnąć gaz

Niemiecki koncern energetyczny jest zainteresowany rozszerzeniem swojej działalności w Polsce na gaz. Firma odcina się od spekulacji o opuszczeniu Polski ze względu na słabą pozycję i zadłużenie i mówi o dalszych, długoterminowych inwestycjach. RWE liczy między innymi na możliwości związane z otwarciem rynku gazu.

  • Woda lux leje się w kryzysie

Kryzys to czas, kiedy najlepsze wyniki osiągają produkty z najniższej i najwyższej półki. Zasadę tę zdaje się potwierdzać rynek wody premium i super premium. Ich sprzedaż rośnie, ponieważ Polacy drobnymi produktami luksusowymi rekompensują sobie ograniczenia innych wydatków. Rośnie także świadomość konsumentów – wybierają oni wodę do posiłku na podobnej zasadzie, jak wino.