Polityka monetarna jest na czele spraw do omówienia szefów finansów G7, którzy spotykają się w Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie ekonomiści z Morgan Stanley i Credit Suisse prognozują, że decydenci postanowią dalej stosować środki stymulacyjne wobec słabego wzrostu gospodarczego, zwalniającej inflacji i potrzeby wyhamowania aprecjacji walut.

>>> Czytaj też: Dalsze cięcia stóp procentowych: gnijąca gospodarka zmusi RPP do cięć stóp

Ekonomiści Morgana z Joachimem Felsem z Londynu na czele wskazują, że większość banków centralnych wciąż jest nastawiona na liberalizację, toteż kolejne redukcje nie będą zaskoczeniem.

Czwartkowe cięcia stóp w Korei Południowej były już 511 redukcją podjętą na świecie od czerwca 2007 roku – wynika z ustaleń Bank of America Corp., dokonanych jeszcze przed pojawieniem się komunikatów z Wietnamu i Sri Lanki, które informowały o przeprowadzeniu identycznych działań. Jeśli wzrost płynności przyczynił się umocnienia rynków kapitałowych, to trzeba jeszcze czekać na potwierdzenie, na ile okazało się to skuteczne dla pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Reklama

„Banki centralne są naszymi najlepszymi przyjaciółmi i to nie dlatego, że lubią rynki, lecz dlatego, że mogą zrealizować swoje cele makroekonomiczne wędrując poprzez rynki” – mówi Mohamed El-Erian, szef Pacific Investment Management Co. z Newport Beach w Kalifornii - „Miejmy nadzieję, że poprawianie głównych wskaźników ekonomicznych potwierdzi słuszność działań banków centralnych”.

Spotkanie G7 „stwarza okazję do rozważenia, w jakim zakresie większa aktywność monetarna może wesprzeć odrodzenie, a równocześnie zapewnić, że średnioterminowe oczekiwania inflacyjne pozostaną na uwięzi” – oświadczył w piątek brytyjski kanclerz skarbu George Osborne.

Bank Korei obniżył swoją podstawową stopę procentową do 2,5 proc. z poprzednich 2,75 proc. Po tej zaskakującej decyzji doszło do nieoczekiwanej redukcji stóp procentowych przez bank centralny Polski do rekordowo niskiego poziomu 3 proc. Sri Lanka ścięła swoje dwie główne stopy o pół procenta, natomiast Wietnam zapowiedział obniżenie od poniedziałku 13 maja swoich stóp refinansowej i dyskontowej o cały punkt procentowy.

>>> Czytaj też: Chiny ogłoszą w tym roku plan wymienialności juana

Australijski Bank Rezerw zredukował w tym tygodniu stopy do rekordowych 2,75 proc., natomiast Europejski Bank Centralny i Bank Rezerw Indii obniżały w zeszłym tygodniu. Chociaż Bank of Japan i Rezerwa Federalna USA powstrzymały się od zmian podczas ostatnich spotkań, BOJ podwoił w kwietniu miesięczną pulę wykupu obligacji, a przedstawiciele Fed w zeszłym tygodniu zasugerowali zwiększenie limitu wykupu obligacji ponad 85 mld dolarów miesięcznie.