Dziennik Gazeta Prawna
- Emerytura wcale nie taka pewna. Nawet na minimalnym poziomie
Co czwarty oszczędzający w obecnym systemie może mieć problemy z odłożeniem na minimalne świadczenie. Czytaj więcej >>>
- Świat ustawia się w kolejkę po amerykański gaz
Za dwa lata Stany Zjednoczone rozpoczną masową wysyłkę statków ze swoim gazem. Po zakupy już ustawiła się kolejka chętnych z całego świata. Wśród nich są także PGNiG, Orlen i Azoty. Czytaj więcej >>>
Puls Biznesu
- Policja uczy się biznesu. Na błędach
Centrum Usług Logistycznych Komendy Głównej miało przynieść oszczędności, a jest na skraju bankructwa. Dodatkowo, wewnętrzna kontrola nie zostawiła na nim suchej nitki.
Podmiot powoływany dwa lata temu miał zmniejszyć koszty zarządzania należącymi do policji ośrodkami wypoczynkowymi, hotelami, stacjami paliw oraz naprawami pojazdów. Jednak audytorzy wytknęli władzom Centrum Usług Logistycznych, że doprowadzili do prawie 6 milionów złotych strat, co stanowi 28 procent przekazanego instytucji kapitału podstawowego. Jednak szef Komendy Głównej Policji generał Marek Działoszyński nie zamierza likwidować tego ciała.
- Brylanty są odporne na kryzys
Branża jubilerska odnotowuje spadek koniunktury od jesieni 2012 r. Wzrost sprzedaży jubilerzy zauważają tylko w segmencie tańszej biżuterii upominkowej i w segmencie biżuterii luksusowej. Faworytem na rynku są brylanty – zarówno Apart, jak i Yes. Apart odnotował najwyższą sprzedaż brylantów w całej swojej historii w 2012 r., zaś dla Yes wyjątkowo dobry był I kwartał 2013 r.
- Zyski blue chipów nie zachwyciły
Jedynie cztery spółki notowane w indeksie WIG20 poprawiły wyniki w porównaniu z poprzednim rokiem, choć w dwóch przypadkach poprawa była minimalna. Gwiazdami obecnego sezonu wyników są PGNiG i Tauron. Zysk PGNiG w I kwartale przekroczył 1 mld zł i był o 20 proc. wyższy niż przewidywali analitycy. Spółka poprawiła przepływy operacyjne. Tauron zarobił w I kwartale o 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku i okazał się aż o 35 proc. wyższy od konsensusu analityków.
Gazeta Wyborcza
- Europa się dusi
Dwie największe gospodarki UE – niemiecka i francuska - kurczą się, a to właśnie tam trafiają co roku towary z Polski o wartości 44 mld euro, pisze Gazeta Wyborcza na pierwszej stronie. Strefa euro przechodzi recesję od półtora roku, więc trudno się dziwić, że polski PKB wzrósł w I kwartale jedynie 0,4 proc. Strategia zaciskania pasa wprawdzie zmniejszyła deficyty budżetowe państw członkowskich, lecz zdusiła wzrost gospodarczy i wywołała frustracje u obywateli.
- Dziwna wizyta wiceministra na moście
Austriacka firma Alpine Bau i GDDKiA toczą spór w sprawie budowy mostu na autostradzie A1. W środę RMF FM ujawnił notatkę „tylko do służbowego użytku” , z której wynika, że 22 kwietnia po zakończeniu spotkania GDDKiA z wykonawcą na miejscu pojawił się wiceminister transportu Tadeusz Jamuziewicz i pytał o rozliczenia oraz harmonogram ukończenia mostu. Następnie delegacja GDDKiA spotkała wiceministra przypadkiem w restauracji w Mszanie, w towarzystwie menedżerów z Alpine i wójta Mszany. Rzecznik ministerstwa zapewnia, że „regułą w Ministerstwie Transportu, której zawsze przestrzega minister Sławomir Nowak są spotkania z wykonawcami wyłącznie w towarzystwie przedstawicieli GDDKiA jako inwestora” oraz że Nowak nie został poinformowany o wizycie Jarmuziewicza w Mszanie. Minister poprosił Jarmuziewicza o wyjaśnienia.
Rzeczpospolita
- IT nie zna słowa "kryzys"
W I kw. tego roku większość spółek z sektora IT poprawiła wyniki finansowe. Mimo pogarszającej się kondycji w polskiej gospodarce, większa cześć firm z branży zwiększyła nie tylko sprzedaż, ale i zyski. Coraz większy udział w ich przychodach miał jednak eksport, co może sugerować, że spółki szykują się na gorsze czasy i szukają klientów poza krajem. I to całkiem skutecznie, jak pisze „Rz”. Największy polski producent IT Acceco Poland zanotował co prawda zyski mniejsze o 12 proc., ale zarobił ponad 92 mln zł. Spadek jest jednak wynikiem „jednorazowych zdarzeń” – firma straciła część strategicznych klientów, w tym PZU. Dobre wyniki odnotowały także ABC. ABC Data, EBITDA.
- Co zastąpi smartfony?
Analitycy z firmy Juniper szacują, że wartość rynku gadżetów, które można założyć na siebie urośnie w 2014 roku do 1,5 mld dol. W przyszłości okulary i zegarki mogą zastąpić smartfony. Urządzenia mobilne wkraczają w nowy etap: coraz więcej z nich można nosić na sobie jak ubranie. Idea nie jest nowa, bo od dawna wykorzystują ją producenci pulsometrów, odtwarzaczy muzyki czy timerów dla biegaczy. Nowością jest to, że noszone na ciele gadżety wychodzą ze sportowej niszy i mogą w dużej mierze przejąć funkcje smartfonów. MarketsandsMarket przewiduje, że w 2018 roku później zostanie sprzedanych 134 mln urządzeń noszonych na sobie.
- Niekończąca się batalia o LTE
Już kwartał trwają przepychanki blokujące przyznane częstotliwości T-Mobile i Playowi. Przetarg na częstotliwości z zakresu 1800 MHz, a więc pozwalające operatorom komórkowym świadczyć usługę mobilnego Internetu w technologii LTE, został rozstrzygnięty w połowie lutego. Wygrali P4 (operator sieci komórkowej Play) oraz Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile). Do tej pory jednak firmy nie otrzymały decyzji rezerwacyjnych. Termin zakończenia procedury przewidywany jest na koniec maja, ale jest raczej mało prawdopodobny. W UKE trwa bowiem zażarta batalia na pisma i wnioski. Przegrani domagają się unieważnienia przetargu i zawieszenia postępowania do czasu, gdy zapadnie decyzja w tej sprawie. Zasypują urząd pismami, na które ten jest zobowiązany odpowiedzieć. W ten sposób procedura się wydłuża a szanse, że zakończy się wraz z kolejnym wyznaczonym terminem maleją.