Na taki scenariusz wpłynęły złe dane z eurolandu. Niski wzrost PKB w Niemczech, kiepski rynek pracy w Wielkiej Brytanii, czy też ujemne PKB dla strefy euro od 6 kwartałów nie przekonały inwestorów do kupna wspólnej waluty. Dodatkowym bodźcem do zajmowania krótkich pozycji na eurodolarze były spekulacje jakoby EBC planował wprowadzenie ujemnych stóp procentowych co miałoby zachęcić banki europejskie do obrotu środkami, które ulokowały na rachunkach EBC oraz komentarze nt. zakończenia programu QE w USA. Nasza waluta w ślad za EUR traciła na wartości.

Osłabianiu się złotego nie sprzyjały również dane z naszego rynku. Środowy wstępny raport PKB pokazał, iż nasza gospodarka nie rozwija się w zakładanym tempie (odczyt za I kw. wyniósł 0,4% r/r, prognoza: 0,7% r/r) co może przemawiać za kolejną obniżką stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu RPP. Bieżący tydzień przyniesie dużo ważnych informacji. We wtorek otrzymamy raport obrazujący produkcje przemysłową w Polsce. W środę uwaga wszystkich skupi się na wystąpieniu szefa FEDu Bena Bernanke przed amerykańskim kongresem.

EURUSD

Na wykresie dziennym EURUSD znajduje się w trendzie spadkowym. Najbliższy opór stanowi dolna powłoka chmury Ichimoku na poziomie 1,2940. Najbliższe wsparcie stanowi ostatni dołek na poziomie 1,2795.

Reklama

USDPLN

Na wykresie dziennym USDPLN znajduje się w trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie stanowi górna powłoka chmury Ichimoku na poziomie 3,2011. Najbliższy opór wyznacza ostatni szczyt na poziomie 3,2630.

GBPCHF

Na wykresie dziennym GBPCHF znajduje się w trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie wyznacza tenkan sen na poziomie 1,4662. Najbliższy opór wyznacza wczorajszy szczyt na poziomie 1,4817.

EURGBP

Na wykresie dziennym EURGBP znajduje się w trendzie spadkowym. Najbliższe wsparcie wyznacza ostatni dołek na poziomie 0,84. Najbliższy opór wyznacza tenkan sen na poziomie 0,8467.