Ujawnione po raz pierwszy w tym tygodniu dokumenty z brytyjskiego Archiwum Narodowego podają, że Winston Churchill otrzymał w 1940 roku raport z rozmowy telefonicznej prezydenta Franklina D. Roosevelta, sekretarza stanu Cordella Hulla i ambasadora USA w Londynie Joe Kennedy’ego, podczas której rozważano opcje na wpadek “podboju Europy” przez nazistowskie Niemcy.

W następnym roku brytyjscy agenci w USA zgromadzili grube na kilkanaście centymetrów dossier dotyczące America First, ugrupowania apelującego do władz, aby USA pozostało na uboczu wojny, która toczyła się w Europie. Brytyjscy dyplomaci płacili za propagandę oraz byli gotowi do tajnego finansowania grup sympatyzujących z Londynem.

Pieniądze wydane w USA były jednak niczym w porównaniu z aprobowanymi przez Churchilla sumami, które przeznaczono na trzymanie się Hiszpanii z dala od wojny. Co najmniej 14 mln dolarów poszło na łapówki dla hiszpańskich generałów, którzy mieli przekonać generała Francisco Franco, aby zachował neutralność.

Kiedy amerykańscy przedstawiciele zaczęli w tej sprawie indagować hiszpańskiego biznesmena Juana Marcha, zwolennika skrajnej prawicy, który podjął się przekazywania pieniędzy, brytyjscy agenci zasugerowali, że Amerykanie powinni dowiedzieć się „jak najmniej”.

Reklama

Odtajnione w czwartek dokumenty dotyczą działalności brytyjskiego wywiadu od 1903 roku do roku 1951. Są w nich także rozważania, czy zabijać niemieckich oficjeli pracujących we Francji przed inwazją aliantów w Normandii w 1944 roku.

Na początku 1941 roku szef brytyjskiej dyplomacji Anthony Eden otrzymał notę z propozycją przekazania 10 tys. dolarów dla jednego z sympatyzujących z Londynem amerykańskich biznesmenów, który chciał lobbować na rzecz ustawy Lend-Lease. którą Roosevelt wykorzystywał do wysyłania pomocy dla Wielkiej Brytanii. Eden odpowiedział, żeby nie dawać żadnych pieniędzy, bo jeśli cała sprawa wyjdzie na jaw, “wywoła poważne reperkusje”.

Ale o kwestii przystąpienia Ameryki do wojny nie decydowali izolacjoniści z America First czy brytyjska propaganda, lecz japoński atak na Pearl Harbour, 7 grudnia 1941 roku – podkreśla Bloomberg.