Stowarzyszenie Niemieckich Browarów, które reprezentuje firmy takie jak Anheuser-Bush InBev i Bitburger Braugruppe, odrzuciło projekt rządowej ustawy w sprawie szczelinowania hydraulicznego (ang. fracking) dopóki nie zostanie wykluczona możliwość zanieczyszczenia wód gruntowych. Ich zdaniem obecne propozycje są niewystarczające do ochrony wody pitnej i dlatego stwarzają ryzyko naruszenia niemieckiego prawa o czystości piwa, które istnieje od 500 lat.

“Obawiamy się, że szczelinowanie zaszkodzi wodzie pobieranej przez przeszło połowę niemieckich browarów z prywatnych ujęć i studni” – mówi Marc-Oliver Huhnholz, rzecznik stowarzyszenia – “A to stanowi zagrożenie dla naszego absolutnie czystego piwa”. Organizacja wysłała listy do sześciu ministrów, w tym ministra środowiska Petera Altmaiera.

>>> Czytaj też: Wszystko o gazie łupkowym na Forsal.pl

Szczelinowanie hydrauliczne, które już wywołuje polityczne i ekologiczne protesty w Niemczech, zwłaszcza przed wyborami powszechnymi zaplanowanymi na 22 września, zgromadziło wpływowych przeciwników wśród krajowych producentów piwa, którzy zatrudniają łącznie ponad 25 tys. pracowników. Wartość sprzedaży niemieckich browarów wyniosła w zeszłym roku około 8 mld euro.

Merkel, która podczas wiecu wyborczego w Monachium w zeszłym miesiącu piła piwo z tradycyjnego jednolitrowego kufla, zgodziła się na przygotowanie przez koalicję projektu ustawy, która zabroni szczelinowania hydraulicznego w niektórych rejonach kraju. Nie wiadomo, czy prawo zostanie uchwalone przed wyborami. Opozycyjni Socjaldemokraci wzywają do wprowadzenia czasowego zakazu tych praktyk, natomiast Partia Zielonych domaga się ich bezwarunkowego i całkowitego zakazu.

Reklama

Szczelinowanie jest opcją dla całej Europy i powinno być dostępne także w Niemczech – uważa unijny komisarz ds. energetyki Guenter Oettinger. Tego samego dnia europejscy przywódcy wezwali do szybszej integracji rynków energetycznego i gazu naturalnego w Unii w celu obniżenia cen energii. W wyniku rewolucji łupkowej w USA powiększyła się przepaść w kosztach energii między UE i jej największym partnerem handlowym.

Minister Altmaier uważa, że decyzja w sprawie szczelinowania powinna zapaść zarówno na szczeblu rządu federalnego, jaki i rządów regionalnych.

>>> Polecamy: Gaz łupkowy w Polsce jest, ale brakuje technologii i przyjaznego prawa