Dziennik Gazeta Prawna

  • Udar mózgu u pracownika to zawał finansowy dla gospodarki

58 Polek i 82 Polaków na 100 tys. osób umiera z powodu udaru mózgu. Pod tym względem zajmujemy fatalne 20. miejsce w Europie (na 28 sklasyfikowanych państw). Czytaj całość >>>

  • Japonia idzie ścieżką planowego wzrostu
Reklama

Odchodzenie od zasad rynku niepokoi inwestorów, ale lud ufa premierowi. Pogrążona od dwóch dekad w stagnacji gospodarczej Japonia próbuje dotrzymywać kroku coraz bardziej uciekającym jej Chinom. Czytaj całość >>>

  • Rekordowo niskie stopy procentowe: co dalej?

Rada Polityki Pieniężnej bije kolejne rekordy w cięciu oprocentowania NBP. Analitycy są przekonani, że będzie ono jeszcze niższe, ale inwestorzy obstawiają inny scenariusz: przycinanie się kończy, zaczyna stabilizacja. Czytaj całość >>>

Puls Biznesu

  • Polska błysnęła na tle Europy

Dzięki zagranicznym projektom w ubiegłym roku w Polsce powstało 13,1 tysięcy etatów. Żaden badany kraj nie odnotował takiej dynamiki. Po spadku na 6. miejsce w ubiegłym roku, Polska powróciła na 3. miejsce pod względem liczby miejsc pracy w Europie, zapewnionych dzięki zagranicznym inwestycjom, wynika z badania przeprowadzonego przez Ernst & Young.

>>> Czytaj więcej

  • UOKiK karał firmy na wyrost

Między 2006 a 2012 r. UOKiK nałożył ok. 2 mld zł kar, jednak udało mu się prawomocnie wyegzekwować jedynie 15 proc. tej kwoty. Najwyższe sankcje urząd stosował za udział w kartelach i brak współpracy z inspektorami. Teraz jednak UOKiK zmienia kurs i wdraża politykę darowania kary bądź jej zmniejszenia w zamian za współpracę i ujawnienie nielegalnych porozumień.

  • Spece od paliw i telekomunikacji walczą o fotel prezesa PGNiG

Na krótkiej liście kandydatów na szefa giganta energetycznego znajdują się doświadczeni menedżerowie: Marek Jóźwiak – były prezes Mostostalu Warszawa), Bertrand Le Guern – prezes Petrolinvestu, Andrzej Sikora – prezes Instytutu Studiów Energetycznych i Wiesław Skrobowski – szef spółek należących do Petrolinvestu.

Gazeta Wyborcza

  • Wyzysk a la Walmart

Jak pisze reporter gazety z Waszyngtonu Mariusz Zawadzki, wielkie amerykańskie koncerny dzielą się na dwa typy: takie, które oszukują państwo, czyli unikają podatków oraz takie, które oszukują własnych pracowników, czyli płacą im śmiesznie niskie pensje. Jednak za bardzo niskie pensje zapłacić muszą także podatnicy. Do każdej kiepsko opłacanej kasjerki Walmartu amerykańscy podatnicy dokładają od 3 do 6 tys. dolarów rocznie, ponieważ osoby o małych zarobkach są zmuszone korzystać z rządowych programów socjalnych – donosi „GW”.

  • Warszawskie śmieci do śmieci

Na czołówce Gazety Wyborczej znalazł się tekst o losach ustawy śmieciowej w stolicy, która nie zdążyła przygotować się do wchodzącego w życie 1 lipca nowego systemu odbioru śmieci. Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała w związku z tym odpowiedzialnego za to wiceprezydenta. Przetargów nie rozstrzygnęły Kraków i Poznań – pisze gazeta.

  • Miliarder promuje Politechnikę

Politechnika Wrocławska zaczęła nową kampanię promocyjną. Pokzuje znanych ludzi, którzy odnieśli sukces po studiach na tej uczelni. Udział w kampanii wzięli m.in. miliarder Leszek Czarnecki oraz prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło – relacjonuje „GW”.

  • Bardzo ciężka książka

Matras, druga co do wielkości sieć księgarska na rynku, na lato wstrzymuje płatności dla wydawców. O coraz trudniejszym biznesie książkowym, gdzie rozpychają się dyskonty, na gospodarczych stronach pisze „GW”.

Rzeczpospolita

  • Miliardy z UE rozdane

Województwa dostaną do wydanie ponad 10 mld euro więcej niż dotychczas – dowiedziała się „Rz”. Resort rozwoju regionalnego podzieli 72,9 mld euro, które trafią w ciągu najbliższych siedmiu lat z budżetu UE do marszałków województw oraz na duże programy operacyjne. Z informacji gazety wynika, że najbardziej z podziału zadowolone mogą być regiony – w latach 2014-2020 na programy regionalne trafi o 10 mld euro więcej niż w poprzedniej unijnej perspektywie. W środę pierwsi propozycje ministerstwa poznali marszałkowie – to istotna zmiana, bo każde z województw dostanie po 2013 roku więcej pieniędzy niż ma teraz. – W ten sposób realizujemy zapowiadaną decentralizację zarządzania pieniędzmi europejskimi – tłumaczy Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Resort zamierza też kontynuować wsparcie specjalne dedykowane pięciu najbiedniejszym wschodnim regionom (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie) w formie odrębnego programu krajowego. Na program „Rozwój Polski Wschodniej bis ma trafić 1,7 mld euro.

  • Łotwa zmieni łata na euro

Bałtycka republika od stycznia 2014 roku może zostać państwem strefy euro. Komisja Europejska wydała wczoraj pozytywną rekomendację. – Łotwa pokazała, że jest w stanie przezwyciężyć nierównowagi makroekonomiczne i wyjść z kryzysu silniejsza. Jej determinacja opłaciła się, bo jest teraz najszybciej rozwijającym się państwem UE – powiedział wczoraj Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych.

  • Roaming jak kiełbasa

Unijna komisarz chce szybko znieść roaming, operatorzy pytają: jak? Neelie Kroes, komisarz UE ds. Europejskiej Agendy Cyfrowej, w końcu minionego miesiąca dostarczyła operatorom komórkowym w Europie nowych powodów do emocji. Członkowie Parlamentu Europejskiego dostali treść jej przemowy, w której wezwała do wsparcia prac nad przepisami znoszącymi wysokie koszty roamingu, czyli opłat pobieranych przez sieci komórkowe za obsługę abonentów przyjeżdżających z innych krajów. To dzisiaj jeden z najdroższych typów usług w sieciach komórkowych. Nowe przepisy miałyby zostać przyjęte przed wiosennymi wyborami do europarlamentu.