Amerykański senat przyjął reformę imigracyjną. Za głosowało 68 senatorów, 32 było przeciw.

Ustawa przewiduje między innymi legalizację pobytu w USA 11 milionów osób oraz zmiany w Programie Ruchu Bezwizowego. Nowe prawo musi jeszcze zatwierdzić Izba Reprezentantów, co nie jest przesądzone.

Uchwalona przez amerykański senat ustawa przewiduje daleko idące zmiany w systemie imigracyjnym w Stanach Zjednoczonych USA. Zwiększa ona limity wiz pracowniczych, umożliwia osiedlenie się w USA osobom, które kupią tam nieruchomości i otwiera drogę do obywatelstwa milionom nielegalnych imigrantów.

Ustawa wzmacnia też kontrolę granic co ma zapobiec nowej fali nielegalnej imigracji. Zmiany w Programie Ruchu Bezwizowego mogą doprowadzić do zniesienia wiz dla Polaków. Sprawa ta nie jest jednak przesądzona bowiem nikt oficjalnie nie potwierdził że nasz kraj spełnia nowe kryteria kwalifikowania do programu. Większym problemem jest jednak opór Republikanów w Izbie Reprezentantów. Cześć z nich chce storpedować całą reformę imigracyjną, gdyż ich zdaniem nagradza ona nielegalnych imigrantów, którzy złamali prawo. W Senacie za reformą imigracyjną głosowało 68 senatorów wśród nich wszyscy demokraci ale tylko 14 republikanów. W Izbie Reprezentantów Republikanie mają większość.

Reklama