Na europejskich giełdach nie brakowało ostatnio debiutów, ale statystyki na Starym Kontynencie mocno zawyża m.in. warszawski parkiet.

Warszawa utrzymała drugą pozycję w Europie pod względem liczby IPO w drugim kwartale 2013 r. Na GPW miało miejsce 24 proc. wszystkich debiutów w Europie - wynika z najnowszej kwartalnej ankiety PwC IPO Watch Europe, badającej liczbę oraz wartość pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering – IPO) na najważniejszych giełdach w Europie.

Na pierwszym miejscu ponownie znalazła się London Stock Exchange. Inwestorzy zostawili tam prawie połowę łącznej kwoty, jaką udało się pozyskać debiutującym spółkom.

Z analizy wynika, że ożywienie na rynku pierwszych ofert publicznych w Europie nabierało tempa w drugim kwartale 2013 r., kontynuując udany początek roku. Łącznie pozyskane zostało 5,2 mld euro, co oznacza wzrost o 58 proc. w porównaniu do 3,3 mld euro odnotowanych w pierwszym kwartale 2013 r.

„Za Londynem uplasowały się Euronext i Deutsche Börse z odpowiednio 18 proc. i 14 proc. łącznej wartości ofert” – wylicza Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Największe IPO w Europie w minionym kwartale przeprowadził narodowy operator pocztowy w Belgii bpost na giełdzie Euronext. Gigantyczną uwagę inwestorów przyciągnął także debiut Platform Acquisition Holdings na giełdzie londyńskiej. PWC obliczył, że dziesięć największych transakcji w Europie odpowiadało za ponad 81 proc. łącznie pozyskanych środków w drugim kwartale 2013 r.

>>> Czytaj też: Rynki i akcje w Europie Środkowo-Wschodniej: dotarliśmy do dna, przed nami odbicie

NewConnect nie zachwyca

W badanym okresie na warszawskiej giełdzie tytuł lidera przypadł ofercie firmy AviaAM Leasing. Ogółem w drugim kwartale 2013 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych odnotowano 19 debiutów (15 na NewConnect oraz 3 na rynku głównym).

Łączna wartość IPO wyniosła ponad 40 mln euro, z czego oferta AviaAM Leasing stanowiła 26,5 mln euro. Drugą i trzecią największą ofertą w Warszawie były IPO spółek – Tarczyński (10,6 mln euro) oraz Feerum (5,3 mln euro).

Aktywność na rynku NewConnect uległa poprawie w porównaniu do pierwszego kwartału 2013 r., jednak wciąż jest niższa niż w poprzednich latach - zwracają uwagę analitycy PWC. Z podanych 40 mln euro na debiuty NewConnect przypada aż 4,6 mln euro. „Widać wyraźnie, że część inwestorów odwróciła się od ofert przeprowadzanych na tym rynku - powiedział Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

"Nie powinno to dziwić jeśli popatrzymy na stopy zwrotu na akcjach spółek debiutujących w minionych latach na warszawskim rynku alternatywnym. Miejmy nadzieję, że ostatnie działania władz Giełdy mające na celu poprawę jakości funkcjonowania NewConnect – m.in. modyfikacje w konstrukcji indeksu NCIndex – przyczynią się do zmiany tego niekorzystnego trendu i pozwolą na lepszą ocenę całego rynku" - dodał.

>>> Czytaj też: Fuzje i przejęcia w Polsce spadły o połowę

Dziesięć największych IPO w drugim kwartale 2013 r. według raportu "PwC IPO Watch Europe" / Media