Celem programu jest powtórzenie ukraińskiego scenariusza, czyli znaczące zwiększenie wydobycia oraz umocnienie wiodącej pozycji Serinus na rynku ropy i gazu w Tunezji.

"Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój i zagospodarowanie czterech pól ropy i gazu w Tunezji: Sabria, Chouech Essaida, Ech Chouech oraz Sanrahr w latach 2013-2017. Program prac obejmuje m.in. modernizację obecnych i wykonanie nowych odwiertów produkcyjnych, pozyskanie urządzeń wiertniczych i serwisowych oraz wykorzystanie nowych technologii, szczelinowania hydraulicznego i wydobycia z dwóch horyzontów. Całkowity koszt rozwoju pól spółki w Tunezji do 2017 r. wyniesie ok. 166 mln USD" - głosi komunikat.

Dwa lata temu EBOR przyznał 40 mln USD kredytu spółce zależnej KUB-Gas na prace związane z rozwojem aktywów ukraińskich. Serinus Energy podkreśla, że dzisiaj ukraiński KUB-Gas finansuje się już sam, generuje przychody i zyski i jest lokalnym liderem we wdrażaniu nowoczesnych technologii wydobywczych.

"Dzięki m.in. środkom z poprzedniego kredytu, nasza obecna działalność na Ukrainie finansuje się sama, a cała spółka szybko i systematycznie się rozwija. Wierzymy, że podobnie będzie z inwestycją w Tunezji. Wykorzystamy zdobyte doświadczenie i dołożymy wszelkich starań, by historia się powtórzyła" - powiedział Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej Serinus Energy, cytowany w komunikacie.

Reklama

Na tunezyjskie aktywa Serinus Energy składa się: 100% udziałów w koncesjach Chouech Essaida, Ech Chouech, Sanrhar oraz Zinna, a także 45% udziałów w koncesji Sabria. Produkcja ropy i gazu odbywa się obecnie na trzech koncesjach.

W wywiadzie dla "Parkietu" Korczak powiedział, że według danych na pierwszą połowę kwietnia tego roku, dzienna produkcja netto z tunezyjskich aktywów Serinus wynosiła 1660 baryłek ropy. Rezerwy netto 2P (udział w prawie użytkowania górniczego) wynoszą 11,2 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Serinus Energy to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii, profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Rumunii oraz działalność wydobywczą na Ukrainie i w Tunezji.