Wakacje to tradycyjnie czas, w którym zarówno sprawy związane ze sprzedażą jak i z zakupem mieszkania schodzą na dalszy plan. Tegoroczne, upalne lato sprawiło, że tak u zbywców, jak i potencjalnych nabywców ważniejszy od transakcji był wypoczynek. Na uśpionym przez to rynku działo się niewiele i można by powiedzieć, że ceny zmieniły się niewiele, gdyby nie wyraźny, przeszło półtoraprocentowy spadek średniej stawki ofertowej w Warszawie. W porównaniu z czerwcem w lipcu cena wywoławcza metra kwadratowego używanego mieszkania w stolicy spadła o 134 zł i wyniosła 8125 zł. Jeszcze większy spadek – o 1,7 proc., tj. o 159 zł na m2 – zanotował Sopot. W trzeciej pod względem wysokości spadków Łodzi lokale potaniały o 1,4 proc. i są obecnie oferowane na rynku wtórnym w średniej cenie 3757 zł za m2.

Jednocześnie wprowadzenie na rynek nowych, nieco droższych ofert doprowadziło do niewielkich wzrostów cen w czterech miastach. W Rzeszowie średnia cena ofertowa wzrosła o 0,1 proc., a w Szczecinie i w Krakowie o 0,2 proc. Te wartości mieszczą się jednak w granicach błędu statystycznego. Z obliczeń portalu Domy.pl wynika, że większy wzrost średnich stawek zanotował w lipcu jedynie Białystok. W stolicy Podlasia cena m2 mieszkania na rynku wtórnym była wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,5 proc. (22 zł) i wyniosła 4330 zł.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny używanych mieszkań najbardziej spadły we Wrocławiu (6,8 proc.), Gdańsku (6,3 proc.) i Łodzi (5,4 proc.). Najmniejsze spadki cen ofertowych takich lokali zanotowały: Białystok (1,9 proc.), Bydgoszcz (1,8 proc.) i Gdynia (0,5 proc.).

>>> Polecamy: Sąsiedzi mogą wpływać na wartość nieruchomości

Kredyty nowe: dopłaty rządowe będą bardziej dostępne

Najważniejszą wiadomością ostatnich tygodni dla osób planujących zakup mieszkania na kredyt jest nowy projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. To ustawa wprowadzająca program rządowych dopłat do kredytów, który nazwano Mieszkanie dla Młodych. Informacja jest o tyle istotna, że w porównaniu do poprzednich pomysłów, znacznie rozszerzono zasięg programu.

Dotąd kwalifikowały się do niego mieszkania z rynku pierwotnego o powierzchni do 75 m2 i cenie za metr kwadratowy nie przekraczającej średniej arytmetycznej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego dla danej gminy.

Jednak aktualny projekt zakłada, że z dopłaty będzie można skorzystać także przy zakupie lub budowie domu (o powierzchni do 100 m2). Podniesiono także limity cenowe nieruchomości. Średni wskaźnik odtworzeniowy został powiększony o 10 proc. Taka zmiana ułatwi dostęp do programu wielu osobom, ale wiąże się też z ryzykiem, że część deweloperów podniesie ceny nieruchomości tak, by akurat mieściły się w limitach.

Kredyty spłacane: stabilizacja trwa

W sierpniu nie odbywa się decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, stawka WIBOR już na początku lipca ustabilizowała się na poziomie 2,70 proc. i tutaj nic się nie zmienia. Dla osób spłacających kredyty hipoteczne w złotych oznacza to stabilne raty. Tak znaczących obniżek jak przez ostatnie 12 miesięcy w ogóle nie można się spodziewać.

Stabilizacja panuje również jeśli chodzi o oprocentowanie spłacanych kredytów w euro i we franku szwajcarskim. Stawki EURIBOR i LIBOR nie zmieniają się od kilku miesięcy. Z punktu widzenia kredytobiorców oznacza to, że miesięczne raty zależą od wahań kursów walutowych. W ciągu ostatnich 30 dni kursy CHF/PLN i EUR/PLN najpierw o kilka groszy wzrosły, potem spadły, a teraz są na poziomach podobnych do tych sprzed miesiąca. Oznacza to, że jeśli ktoś płaci ratę kredytową na przełomie miesięcy, to tym razem obciążenie z tytułu kredytu będzie podobne do poprzedniego.

Na rynku najmu mieszkań sezon w pełni

Dobiegający końca okres urlopowy, zbliżający się nowy rok akademicki oraz rozpoczynające się już sesje poprawkowe na uczelniach powodują, że popyt na rynku najmu mieszkań bliski jest punktu kulminacyjnego. Klienci – głównie studenci, a także osoby podejmujące pracę w miejscowościach oddalonych od miejsca zamieszkania – bardzo intensywnie szukają ofert. Z badania przeprowadzonego przez portal Domy.pl wynika, że 1/3 z nich przegląda ogłoszenia w Internecie codziennie. Nieco rzadziej, tj. 2 – 3 razy w tygodniu, robi to blisko 28 proc. poszukujących, a raz na tydzień zagląda w tym celu do sieci 12 proc. poszukujących.

Tylko raz lub dwa razy w ciągu ostatnich 30 dni zajrzał do Internetu w poszukiwaniu ofert najmu mieszkań co czwarty potencjalny najemca.

Największym zainteresowaniem wśród klientów na najem cieszą się mieszkania 2-pokojowe (42,6 proc.). Co trzeci przyszły najemca szuka kawalerki, a co piąty mieszkania 3-pokojowego. Z badania portalu Domy.pl wynika, że mieszkaniem 4-pokojowym lub większym interesuje się tylko 1 na 25 klientów.

Raport został przygotowany na podstawie danych z 22310 ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w portalu nieruchomości Domy.pl w lipcu 2013 roku oraz danych Open Finance.

>>> Czytaj też: Nawet co ósmy Polak mógłby kupić nieruchomość za milion złotych?