Przez rok, do końca czerwca, pracę w budownictwie w Polsce straciło 41 tys. osób. Najwięcej ze wszystkich branż. – Szansą dla firm budowlanych mogą być kontrakty na Wschodzie. Łotwa, Białoruś i Ukraina zamierzają w najbliższych latach przeprowadzić termomodernizację.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji DGP, jeszcze na jesieni do Polski ma przyjechać wicepremier Ukrainy Ołeksandr Wiłkuł. Chce poznać, jak nasz kraj przeprowadzał termomodernizację, jakimi środkami i po jakim czasie zwracają się te inwestycje. Prawdopodobnie będzie się także chciał spotkać z polskimi producentami i wykonawcami. Jak wynika z naszych informacji, będzie chciał ich zaprosić do współpracy przy pierwszych projektach w Dniepropietrowsku, bogatym regionie przemysłowym, z którego pochodzi.

Na Litwie ten proces ruszył pełną parą. – Doświadczenie polskich przedsiębiorców, również przy prowadzeniu robót zimą, jest tu bardzo potrzebne – zapewnia Piotr K. Hajdecki, pierwszy sekretarz wydziału promocji handlu i inwestycji (WPHI) w Wilnie.

>>> Czytaj więcej: Ocieplanie budynków na Litwie - szansa dla polskich firm

Na Litwie 36 tys. bloków, czyli 96 proc., zbudowano przed 1993 r. Większość z nich wymaga modernizacji. Z kalkulacji przeprowadzonej przez portal atnajinkbusta.il wynika, że ich modernizacja pochłonie w sumie 43 mld litów, czyli ok. 50 mld zł. Termomodernizacja kraju ma potrwać do 2020 r., dzięki niej konsumpcja energii ma spaść o 20 proc.

Do tej pory ocieplono i wymieniono instalacje grzewcze w nieco ponad 700 budynków z 1,5 tys. planowanych do końca 2015 r. Jak wynika z informacji litewskiej Agencji Oszczędzania Energii w Mieszkalnictwie, na ten pierwszy etap rząd przewidział wsparcie w wysokości 500 mln LTL – ok. 610 mln zł. Do realizacji projektów wybrał 53 firmy.

– To potencjalni odbiorcy dla polskich przedsiębiorców. W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania stron. Litwini potrzebują nie tylko materiałów ociepleniowych, ale także okien, drzwi, urządzeń grzewczych, takich jak wysokoefektywne kotły, czy do odzyskiwania ciepła z instalacji. A nasze firmy mają wszystkie te materiały z niezbędnymi certyfikatami, co jest dla Litwinów bardzo ważne – tłumaczy Ryszard Kowalski, prezes Związku Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Łotwa też chce przeprowadzić termomodernizacje do 2030 r. W mijającej perspektywie finansowej UE Łotwa na ten cel otrzymała 88,6 mln euro, za które docieplono około 847 budynków. W lipcu br. wstrzymano przyjmowanie wniosków w związku z wyczerpaniem środków. W perspektywie finansowej 2014–2020 tych projektów ma być ponad 3-krotnie więcej – 315 mln euro. Łotewski resort gospodarki proponuje, aby wydawaniem kredytów na projekty związane z docieplaniem budynków komunalnych zajmował się państwowy bank hipoteczny. Roczne oprocentowanie kredytów nie powinno przekraczać 3 proc. Uproszczona zostanie też procedura przetargowa.

Problemy z pozyskaniem finansowania na termomodernizację ma Białoruś. – Kraj ten przygotowuje obecnie ramy prawne całej operacji. Ale w tym roku Białoruś ma problem z popytem eksportowym, dlatego ogranicza import, bo negatywnie wpływa on na bilans. A do termomodernizacji potrzebuje wszystkiego, od materiałów po technologie – wyjaśnia Wiesław Pokładek, pierwszy radca WPHI w Mińsku.

Jak dodaje, pierwsze pieniądze na zwiększenie efektywności energetycznej budynków mogą się już jednak pojawić w przyszłorocznym budżecie Białorusi.

– Termomodernizacja ma być także priorytetem Ukrainy w najbliższych latach. Jednak i tu problemem jest finansowanie. Dlatego poszukiwane są przedsiębiorstwa z Polski gotowe współfinansować projekty, czy to ze środków własnych, czy z uzyskanych kredytów – mówi Andrzej Grabowski radca, minister WPHI w Kijowie.

>>> Polecamy: Budowa gigantycznych bloków węglowych w Opolu jest nieopłacalna?