Proponowane przez rząd zmiany w systemie otwartych funduszy inwestycyjnych (OFE) przekształcą OFE w agresywne fundusze inwestycyjne, a niezamierzoną konsekwencją zmiany polityki inwestycyjnej może stać się likwidacja całego rynku OFE - ostrzega Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w swojej opinii na temat projektu zmian.

>>> Czytaj też: Projekt reformy OFE już gotowy. Dobrowolność i zakaz reklamy funduszy

"Zmiany ustawowe transformują część systemu zabezpieczenia społecznego w agresywny fundusz inwestycyjny, eliminując wymóg bezpieczeństwa i rentowności lokat funduszy" - czytamy w opinii.

Według nowych limitów inwestycyjnych udział akcji w portfelach OFE będzie bezprecedensowo wysoki w skali światowej, podkreśla UKNF.

Reklama

Rządowy projekt zakłada m.in. wprowadzenie wymogu, by OFE inwestowały w akcji co najmniej 75 proc. aktywów, jednak minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz sygnalizował już możliwość jego zniesienia.

"Niezamierzoną konsekwencją zmiany polityki inwestycyjnej może stać się likwidacja całego rynku OFE" - czytamy dalej.

UKNF krytykuje także plan przeniesienia części obligacyjnej portfeli OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) - 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka OFE ma znaleźć się w ZUS 3 lutego 2014 r.

"Projekt zakłada likwidację najmniej zmiennej części, odpowiedzialnej za kapitały emerytalne i jednocześnie uniemożliwia funduszom redukcję zmienności w krótkim i średnim okresie. Efektem ubocznym może być zmniejszenie się płynności rynku obligacji i umocnienie pozycji nierezydentów na tym rynku" - ostrzega Urząd.

Dodał też, że likwidacja minimalnej wymaganej stopy zwrotu i niedoboru bez zaproponowania rozwiązania alternatywnego narusza gwarancje bezpieczeństwa i podważa zaufanie członków do systemu.

>>> Czytaj też: Zobacz, jak funkcjonują OFE na świecie - wywiad z Marianem Moszoro

Według UKNF, proponowany przez rząd mechanizm "dobrowolności" silnie promuje odprowadzanie składki z II filara do ZUS. "Trudno znaleźć uzasadnienie dla otwierania 'okien transferowych' między ZUS a OFE na krótko w długich interwałach (co 4 lata)" - stwierdzono w dokumencie.

Rządowy projekt zakłada m.in. obniżenie o połowę opłaty od składki, a także likwidację minimalnej wymaganej stopy zwrotu oraz (docelową) likwidację limitów inwestycyjnych (wraz ze wzrostem limitu inwestycji zagranicznych do 30 proc.), a także możliwość przechodzenia z ZUS do OFE i vice versa co cztery lata.

W 2012 r. na emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) przeznaczono 9,8 proc. PKB. Emerytury albo renty otrzymywało 9,0 mln osób, z tego 5,0 mln osób otrzymywało emerytury wypłacane z FUS.