„Zawarcie niniejszego porozumienia wynika ze zmiany wewnętrznych przepisów prawnych na Ukrainie, zgodnie z którymi cała ilość gazu ziemnego z własnego wydobycia powinna być kierowana wyłącznie na pokrycie potrzeb Ukrainy. Na skutek powyższych zmian, z dniem 1 stycznia 2011 r. Naftogaz Ukrainy zaprzestał realizowania dostaw gazu ziemnego w ramach przedmiotowej umowy" – czytamy w komunikacie.

W komunikacie zaznaczono, że w toku obopólnych uzgodnień, strony zdecydowały podjąć działania zmierzające do rozwiązania umowy obowiązującej do 2020 roku.

„Decyzja o rozwiązaniu umowy nie zamyka drogi do wznowienia współpracy z partnerem ukraińskim w przyszłości, na nowych warunkach handlowych, wykorzystując istniejące połączenie polskiego i ukraińskiego systemu gazociągowego" – czytamy dalej.

PGNiG podkreśla, że rozwiązanie umowy z dnia 26 października 2004 r. pomiędzy Naftogaz (Naftohaz) Ukrainy oraz PGNiG nie ma wpływu na funkcjonowanie polskiej gospodarki. Odbiorcy gazu ziemnego w rejonie Hrubieszowa mają zapewnione dostawy surowca pochodzące z krajowego systemu przesyłowego poprzez gazociąg Lubaczów-Krasnystaw, podkreślono.

Reklama

PGNiG jest obecne na GPW od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.

>>> Czytaj też: Ukraina: Rosja obniżyła cenę gazu tylko dla jednej firmy