O ochronie klimatu będą debatować reprezentanci prawie 200 krajów, w tym przedstawiciele rządów, agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych, organów Unii Europejskiej, organizacji pozarządowych.

Marcin Korolec powiedział w radiowej Jedynce, że na szczycie rozpoczną się rozmowy, które mają doprowadzić do podpisania globalnego porozumienia za dwa lata w Paryżu.
Minister środowiska przypuszcza, że Komisja Europejska będzie dążyła do podniesienia celu redukcyjnego dwutlenku węgla z 20 do 30 procent. Prawdopodobnie w grudniu lub styczniu KE przedstawi propozycję takich działań dla Unii. W lutym i marcu dyskutować o tym będą premierzy krajów członkowskich - zapowiedział Marcin Korolec.

Inne tematy, które omawiane będą na COP to m. in. kwestie finansowania walki z globalnym ociepleniem, w tym rola i funkcjonowanie Zielonego Funduszu Klimatycznego oraz działania w zakresie adaptacji państw do zmian klimatu. Resort środowiska zaznacza, że celem konferencji w Warszawie będzie także wzmocnienie wymiany informacji między państwami, władzami lokalnymi, biznesem i organizacjami pozarządowymi w działaniach na rzecz klimatu. W trakcie szczytu odbędzie się po raz pierwszy w historii negocjacji klimatycznych ONZ spotkanie ich uczestników z przedstawicielami biznesu. Podobna konferencja odbędzie się również z przedstawicielami miast. Konferencji będą towarzyszyć imprezy naukowe i kulturalne, seminaria i warsztaty.

Organizacja szczytu kosztuje Polaków ponad 100 mln zł. Środki wyasygnował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Reklama

>>> Polecamy: Czy globalne ocieplenie to prawda? Niepewność naukowców dobrze o nich świadczy

Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczął się 19. Szczyt Klimatyczny. O ochronie klimatu będą debatować reprezentanci prawie 200 krajów.

Według szacunków Ministerstwa Środowiska, w szczycie klimatycznym COP19 weźmie udział ponad 12 tysięcy osób. Konferencję otworzył przewodniczący poprzedniej konferencji w Dausze Abdullah bin Hamad Al-Attiyah. ONZ-owski szczyt klimatyczny COP19 nie ma w planach żadnych przełomowych decyzji. W Warszawie trzeba natomiast ustalić dokładny harmonogram globalnych negocjacji nowego porozumienia ws. ochrony klimatu. Zdaniem szefa resortu środowiska Marcina Korolca, wynegocjowanie światowego porozumienia klimatycznego w 2015 roku jest osiągalne. Wówczas w Paryżu spodziewane jest przyjęcie dokumentu w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Obecnie te kwestie reguluje Protokół z Kioto, który jednak wygaśnie w 2020 roku.

Główne obrady będą odbywać się na Stadionie Narodowym. Tam zamiast zielonej murawy powstało 6 hal wystawienniczych. Organizacja szczytu kosztuje Polaków ponad 100 mln zł. Środki wyasygnował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.