Wśród 2000 przedsiębiorstw z najwyższymi wydatkami na innowacje i rozwój (R&D) w rankingu o nazwie „EU Industrial R&D Investment Scoreboard” 658 ma siedzibę w USA, 527 w UE, a 353 w Japonii. Najwięcej z nich działa w branży farmaceutycznej.

Po raz pierwszy od 2004 r. największym na świecie prywatnym inwestorem w badania i rozwój zostało przedsiębiorstwo z UE – niemiecki producent samochodów Volkswagen. Volkswagen, ze swoimi inwestycjami w wysokości 9,5 mld euro w 2012 r., znalazł się na czele przedstawionego przez Komisję Europejską w 2013 r. zestawienia.

>>> Polecamy: Wydatki na badania i rozwój: polski biznes na bakier z badaniami

Drugą pozycję w rankingu zajęło przedsiębiorstwo Samsung Electronics z Korei Południowej z inwestycjami w wysokości 8,3 mld euro. Pozostałe przedsiębiorstwa w pierwszej dziesiątce to pięć przedsiębiorstw z USA, dwa ze Szwajcarii i jedno z Japonii (Toyota).

Reklama

Unijne zestawienie danych dotyczących inwestycji w badania i rozwój publikowane jest co roku przez Komisję Europejską (Dyrekcję Generalną ds. Badań Naukowych i Wspólne Centrum Badawcze). W 2013 r. jest ono oparte na próbie 2 000 przedsiębiorstw, najważniejszych inwestorów w badania i rozwój, które łącznie odpowiadają za wartość inwestycji równą ponad 90 proc. całkowitych wydatków na badania i rozwój ponoszonych przez przedsiębiorstwa na całym świecie. Pod uwagę brano całkowitą wartość globalnych inwestycji tych firm w badania i rozwój, finansowanych z własnych środków, niezależnie od tego, gdzie te działania badawczo-rozwojowe mają miejsce.

Cztery polskie przedsiębiorstwa w unijnym „1000”

Niestety, żadne polskie przedsiębiorstwo nie załapało się światowej listy dwóch tysięcy najbardziej innowacyjnych firm. Jednak na oddzielnej liście 1000 najlepszych przedsiębiorstw z Unii Europejskiej znalazły się cztery firmy z Polski – Asseco Poland, BOŚ, Netia oraz Comarch. W ubiegłym roku w zestawieniu Komisji Europejskiej były tylko dwie firmy z naszego kraju. Asseco w 2012 roku wydało na badania i rozwój 16,1 mln euro, ale stanowi to spadek o 0,6 proc. względem poprzedniego roku. Z kolei BOŚ, przy wydatkach na poziomie 14,8 mln euro, zwiększył fundusze przeznaczane na innowacje o 132,1 proc. Netia wydała 7,4 mln euro, co oznacza wzrost inwestycji o 11,9 proc., a Comarch przeznaczył na innowacje 5,9 mln euro – o 2,4 proc. mniej niż w 2011 roku.

>>> Czytaj też: Jak przestawić firmę na tory innowacyjności?

Komisja Europejska w swoim rankingu bierze pod uwagę całkowitą wartość wydatków na badania i rozwój, pochodzących z własnych środków przedsiębiorstw.

>>> Czytaj też: Horyzont 2020: Będzie łatwiej o fundusze na badania?

Zestawienie danych dotyczących inwestycji w badania i rozwój publikowane jest co roku przez Komisję Europejską. W tym roku jest ono oparte na próbie 2000 przedsiębiorstw, najważniejszych inwestorów w badania i rozwój, które łącznie odpowiadają za wartość inwestycji równą ponad 90 proc. całkowitych wydatków na badania i rozwój ponoszonych przez przedsiębiorstwa na całym świecie.

Poniżej pełne zestawienie: