Jak spodziewali się, ze stanowiskiem ministra finansów pożegnał się Jacek Rostowski.

Komentatorzy typowali kilku kandydatów na miejsce ministra finansów, a na giełdzie nazwisk najczęściej pojawiali się Bogusław Grabowski i Dariusz Rosati. Ostatecznie nowym ministrem finansów został Mateusz Szczurek - dotychczas główny ekonomista ING na Europę Środkowo-Wschodnią.

Jacek Rostowski był jednym z najdłużej sprawujących swoją funkcję ministrów w rządzie Donalda Tuska. Pełnił ją nieprzerwanie od zaprzysiężenia pierwszego gabinetu Tuska w listopadzie 2007 roku, na początku jako bezpartyjny fachowiec, a od 2009 roku jako członek Platformy Obywatelskiej. W lutym 2013 r. został mianowany na stanowisko wicepremiera. Przez sześć lat był twarzą polityki finansowej rządu i architektem wielu zmian, w tym także najbardziej kontrowersyjnych, takich jak zawieszenie progów ostrożnościowych, podniesienie wieku emerytalnego, ograniczenie przywilejów dla służb mundurowych, czy wreszcie reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Zmiany w resorcie nauki

Reklama

Ze stanowiskiem pożegnała się także dotychczasowa minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, co nie jest zaskoczeniem, bowiem już wcześniej zapowiedziała swoje odejście z rządu. Zastąpi ją Lena Kolarska-Bobińska.

Zmiana nastąpi również na stanowisku ministra edukacji narodowej, gdzie Joanna Kluzik-Rostkowska zastąpi Krystynę Szumilas.

Najciekawszą zmianą jest być może połączenie ministerstwa transportu oraz rozwoju regionalnego, na czele którego stanie Elżbieta Bieńkowska. Zostanie ona drugim wicepremierem w rządzie Donalda Tuska.

>>> Poznaj opinie ekspertów o połączeniu ministerstwa transportu i rozwoju regionalnego

>>> Zobacz, jakie problemy pozostawi swojemu następcy Sławomir Nowak

Władzomierz: Zobacz, jak rząd wywiązał się z obietnic dotyczących inwestycji infrastrukturalnych

Z rządu odszedł również Michał Boni, który kierował ministerstwem administracji i cyfryzacji od jego utworzenia w listopadzie 2011 roku. Wśród komentatorów pojawiały się opinie, że resort odpowiedzialny m.in. za procesy cyfryzacji zostanie zlikwidowany. To ostatecznie nie nastąpiło. Miejsce Michała Boniego zajmie europoseł Rafał Trzaskowski – członek Platformy Obywatelskiej, politolog i specjalista zakresie spraw europejskich.

Osiągnięcia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji znajdowały się od dłuższego czasu pod ogniem krytyki. Michałowi Boniemu zarzucana była nieskuteczność w przeprowadzaniu procesu cyfryzacji administracji państwowej, o czym na Forsal.pl pisaliśmy obszerniej w kwietniu.

Nowym ministrem sportu, na miejsce często krytykowanej Joanny Muchy, zostanie Andrzej Biernat.

Maciej Grabowski został nowym ministrem środowiska. Do tej pory zajmował on stanowisko wiceministra finansów. Podczas konferencji zapowiedział, że priorytetem będzie dla niego kwestia gazu łupkowego. Zastąpi on na tym stanowisku Marcina Korolca.

>>> Czytaj też: Ekolodzy zaskoczeni nowym ministrem środowiska

Pierwsze posiedzenie z szefami nowych resortów odbędzie się 4 grudnia.To drużyna będzie odpowiedzialna za skok inwestycyjny Janusz Lewandowski, komisarz do spraw budżetu, pozytywnie ocenia zmiany w polskim rządzie. To drużyna, która jest odpowiedzialna za energiczny skok inwestycyjny - powiedział dziennikarzom w Strasburgu. Skomentował też objęcie przez Elżbietę Bieńkowską super-resortu, czyli połączonego ministerstwa transportu i rozwoju regionalnego. To ona będzie nadzorować wydawanie funduszy z nowego, unijnego budżetu. Jak tłumaczył, minister Bieńkowska staje się dyrektorem Polski w budowie. "Ale oprócz tego jest Lena Kolarska-Bobińska, również z doświadczeniem europejskim, która ma wspomagać inwestowanie w szare komórki. Trzaskowski ma łączyć ochronę danych osobowych z informatyzacją kraju. Jest to drużyna budowana pod takie energiczne przyspieszenie inwestycyjne” - powiedział komisarz Lewandowski. Dodał, że to ważne zwłaszcza teraz, kiedy Polska ma już zagwarantowane miliardy euro z unijnej kasy. W latach 2014-2020 nasz kraj ma otrzymać ponad 105 miliardów euro.Zmiany w rządzie pozytywnie ocenia też Krajowa Izba Gospodarcza. Jak zaznaczyła rzeczniczka KIG Agnieszka Durlik Khouri, powierzenie minister Elżbiecie Bieńkowskiej funkcji wicepremiera oraz przyłączenie do jej kompetencji sfery transportu, wskazują na potrzebę zintegrowania w jednym ministerstwie większości działań związanych z rozdysponowaniem środków unijnych.Z kolei zmiana ministra finansów może wskazywać na próbę odświeżenia oblicza resortu. Przedsiębiorcy z KIG-u liczą, że Mateusz Szczurek poprawi dialog społeczny w zakresie prowadzenia polityki fiskalnej państwa i tworzenia warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Wyrażają też nadzieję, że pozostali nowo nominowani członkowie rządu zreorganizują obejmowane resorty tak, by polityka Rady Ministrów była spójna i wspomagała rozwój gospodarczy kraju.