Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 18 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w listopadzie oceniany jest nieco bardziej negatywnie niż w październiku, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Oceny bieżącego portfela zamówień są korzystne wobec negatywnych zgłaszanych przed miesiącem, przy nieco większym niż w październiku wzroście bieżącej produkcji. Odpowiednie prognozy są bardziej negatywne od formułowanych przed miesiącem" - czytamy w komunikacie Urzędu.

Sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż w październiku, w najbliższych miesiącach można spodziewać się jej niewielkiego pogorszenia. Ceny wyrobów przemysłowych mogą spadać szybciej niż oczekiwano przed miesiącem, podał GUS.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 18 – spadek o 2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), urządzeń elektrycznych (plus 13 – spadek o 3 pkt proc.), mebli (plus 12 – spadek o 2 pkt proc.), informuje też Urząd.

Reklama

Negatywnie koniunkturę oceniają głównie producenci odzieży (minus 9 – spadek o 1 pkt proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (minus 8 – spadek o 5 pkt proc.), metali (minus 6 – wzrost o 5 pkt proc.).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w listopadzie br. na poziomie minus 22 pkt, czyli pogorszył się o 4 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 9 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 31 proc. (przed miesiącem odpowiednio 10 proc. i 28 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w listopadzie bardziej pesymistycznie niż w październiku, ale mniej negatywnie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej są bardziej niekorzystne od zgłaszanych przed miesiącem" - czytamy w komunikacie.

Również przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są negatywne, gorsze od formułowanych w październiku, przy utrzymujących się pesymistycznych diagnozach w tym zakresie. Ceny robót budowlano-montażowych mogą spadać w stopniu zbliżonym do oczekiwanego w ubiegłym miesiącu, podano także.

Przedsiębiorcy zgłaszają w listopadzie wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 76 proc. (wobec 75 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w listopadzie br. na poziomie -2 pkt, czyli poprawił się o 1 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 18 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest pesymistycznie, podobnie jak w październiku, choć lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. Diagnozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Prognozy sprzedaży są nieznacznie pozytywne, zbliżone do formułowanych w październiku. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nadal negatywne" - czytamy w komunikacie.

Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć nieco szybciej niż prognozowano w październiku, podał też GUS.

W podziale na branże korzystne oceny koniunktury zgłaszają tylko przedstawiciele branży włókno, odzież obuwie (plus 2 – spadek o 9 pkt proc.), a negatywne – przedsiębiorcy z pozostałych prezentowanych branż: żywność (minus 6 – wzrost o 3 pkt proc.), pojazdy samochodowe (minus 4 – wzrost o 2 pkt proc.) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 1 – wzrost o 4 pkt proc.).

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w listopadzie na poziomie 0 (wobec plus 2 w październiku br.). Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. oraz 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W listopadzie ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieznacznie mniej optymistycznie niż w październiku, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. Oceny bieżącej sprzedaży są pozytywne, lepsze niż w październiku. Przewidywania w tym zakresie są negatywne i gorsze niż przed miesiącem. Utrzymują się niekorzystne diagnozy i prognozy sytuacji finansowej" - czytamy dalej.

Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego miesiąc wcześniej.

Większość badanych przez Główny Urząd Statystyczny przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie w listopadzie, ale lepiej niż w poprzednim miesiącu.

"W listopadzie w ponad połowie badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest niekorzystnie. Najbardziej pesymistyczne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem i gorsze niż przed rokiem oceny koniunktury formułują jednostki z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Najlepiej, podobnie jak w październiku bieżącego i listopadzie ubiegłego roku oceniają koniunkturę jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - głosi komunikat.

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 5 (przed miesiącem minus 1).

W przypadku sekcji zakwaterowanie i gastronomia wskaźnik ten kształtuje się na poziomie minus 8 (tak samo, jak przed miesiącem).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 10 (przed miesiącem plus 8).

Wskaźnik ten w przypadku sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 20 (przed miesiącem plus 19), poinformował GUS.

>>> Czytaj też: GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 4,4 proc.