Jak wynika z sondażu CBOS, większość Polaków krytycznie ocenia planowane zmiany w systemie emerytalnym. Zaledwie 13 proc. przebadanych ocenia, że zmiany w OFE są pozytywne.

Większość Polaków (53 proc.) krytycznie ocenia planowane zmiany w systemie emerytalnym - wynika z sondażu CBOS. 13 proc. uważa, że zmiany w OFE są pozytywne. W ciągu ostatnich czterech miesięcy przybyło przekonanych, że propozycje rządu idą w złym kierunku (wzrost o 13 punktów), a w mniejszym stopniu także osób pozytywnie oceniających projekt rządu (o 4 punkty).

Projekt rządu zakłada, że ubezpieczeni w OFE, jeśli chcą nadal odprowadzać część składki emerytalnej do funduszu, muszą złożyć specjalne oświadczenie w ZUS. Największa grupa przebadanych członków OFE (48 proc.) zadeklarowała, że zdecyduje się na pozostanie w OFE. W porównaniu z lipcem zmniej­szył się natomiast odsetek osób twierdzących, że nie zdecydują się na to (z 36 proc. do 25 proc.) oraz niemal podwoił się odsetek ubezpieczonych w OFE, którzy jeszcze nie wiedzą, co zrobią (z 14 proc. do 27 proc.).

Reklama

>>> Czytaj też: Reforma OFE: Tylko lewica może pomóc koalicji w Sejmie

Osoby, które chcą nadal odprowadzać część swojej składki emerytalnej do OFE, zwracały uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo zgromadzonych środków i pewność ich wypłaty w przyszłości oraz na wysokość przyszłej emerytury. Pozostając w OFE, chcą mieć pewność, że odprowadzane przez nich składki nie przepadną, i liczą na wyższe świadczenie emerytalne. Wiele osób wprost deklaruje brak zaufania do ZUS i wyraża obawy o wypłacalność tej instytucji w przyszłości.

Ponad połowa badanych spośród tych, którzy słyszeli o projekcie rządowym (53 proc.), w tym także ponad połowa odprowadzających składki do OFE (56 proc.), uważa, że przyszli emeryci stracą w wyniku planowanych zmian. Większość ankietowanych ma świadomość, że będą one korzystne dla bieżących finansów państwa.

CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 7-14 listopada 2013 roku na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

>>> Czytaj też: Zmiany w OFE: "Pośpiech jest uzasadniony"