• Koniec z kredytami na 100 proc. wartości nieruchomości

Wejście nowej rekomendacji S spowoduje, iż kredyt hipoteczny będą mogły wziąć osoby dysponujące wkładem własnym w wysokości co najmniej 5 proc. To dopiero początek zmian. W kolejnych latach wysokość niezbędnego wkładu własnego będzie się zwiększać.

  • Młodzi będą mogli skorzystać z pomocy państwa

Nowy program rządowy wspierający zakup pierwszego mieszkania i noszący nazwę „Mieszkanie dla Młodych” będzie dotyczył jedynie rynku pierwotnego. Obwarowany jest on licznymi warunkami, w tym limitami cenowymi, które sprawią, iż dostępność programu będzie mocno zróżnicowana geograficznie. >>> Polecamy: Program Mieszkanie dla Młodych w pigułce

  • Każdy będzie mógł zostać pośrednikiem i zarządcą nieruchomości

Deregulacja zawodów objęła również pośredników i zarządców nieruchomości. Zniknie wymóg licencji, niekaralności, obowiązek posiadania kierunkowego wykształcenia i odbycia praktyki.

  • Mieszkanie wynajmiesz również od państwa

Na rynek wynajmu ma zamiar wkroczyć również państwo tworząc Fundusz Mieszkań na Wynajem. Fundusz ma na przestrzeni czterech lat zainwestować 5 mld w całe budynki z lokalami mieszkalnymi gotowymi do wynajęcia. Następnie będzie wynajmował te mieszkania w atrakcyjnych cenach najemcom w największych polskich miastach. >>> W pierwszym roku działalności Fundusz Mieszkań na Wynajem zainwestuje 2 mld zł

Jak zawsze kluczowymi czynnikami dla obrazu rynku będą kondycja gospodarki i polityka kredytowa banków. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne. Ale tylko jedno jest w 100 proc. pewne. Na rynku nieruchomości będzie się dużo działo i nie zabraknie tematów do komentowania.